BRATISLAVA 5. januára (SITA) - Rodiny, ktoré trpia násilím svojho drogovo závislého člena, môžu nájsť odpovede na svoje problémy v informačných materiáloch, ktoré pre ne pripravilo občianske združenie Pomoc obetiam násilia. Brožúrky - skladačky s názvom "Drogy a násilie - Pomoc rodinám závislých osôb" sú jedným z konkrétnych výsledkov projektu s rovnakým názvom, ktorý združenie pripravilo v minulom roku v spolupráci s Ligou za duševné zdravie. Finančnú podporu na projekt poskytla Európska únia v rámci programu Prechodný fond. Materiály sú k dispozícii v deviatich poradniach združenia PON, ktoré sú vo všetkých krajských mestách a v Poprade. Záujemcovia ich tiež môžu nájsť na sociálnych oddeleniach krajov a mestských úradov, miestnych úradoch a na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Brožúrky okrem iného informujú napríklad o tom, ako a kedy komunikovať s narkomanom, o násilí v rodine a jeho príčinách, či o tom, ako postupovať, ak zistíme drogovú závislosť člena rodiny alebo jeho možné ohrozenie drogami. Podľa skúseností občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia, sú práve prípady domáceho násilia súvisiaceho s alkoholom a inými drogami najdramatickejšie, najťažšie a najodolnejšie voči snahám o nápravu. Problémom viacerých rodín je aj to, že nevedia, na koho sa majú obrátiť, nemajú dosť informácií.
Občianske združenie Pomoc obetiam násilia otvorilo svoju prvú poradňu pred desiatimi rokmi, v októbri 1997 v Bratislave na Cintorínskej ulici. Prvými klientmi boli obete podvodov, krádeží, násilia na pracovisku, zo strany susedov či obete sexuálne motivovaných trestných činov. Neskôr začali narastať prípady obetí domáceho násilia, ktorých počet v súčasnosti predstavuje v poradniach PON až tri štvrtiny zo všetkých prípadov. V roku 2006 ich všetky poradne riešili 709. Postupne sa v rámci tejto skupiny zvyšoval počet násilných trestných činov v rodine spôsobených drogovo závislými. V súčasnosti má PON deväť poradní na celom Slovensku a široký okruh odborníkov. Za desať rokov činnosti poskytli v poradniach PON vyše 11-tisíc konzultácií a rôznych služieb viac než štyrom tisícom klientov.
PON prevádzkuje aj Linku pomoci obetiam. Na čísle: 0850-111 321 (pre volania zo zahraničia: +421 2 52 63 24 94) poskytnú odborníci informácie o službách pre obete trestných činov. Volať na číslo sa dá bez predvoľby za polovicu miestneho hovorného z celého Slovenska od pondelka do piatka, od 10:00 do 14:00. Skontaktovať sa dá aj cez internet, na adrese: linka@pomocobetiam.sk alebo písomne na adrese: Pomoc obetiam násilia, P.O. Box 83, 820 05 Bratislava 25. Podrobnosti o práci združenia možno nájsť na webovej stránke - http://www.pomocobetiam.sk.