Na prvom reprezentačnom plese poľovníkov 18. januára bude možné ochutnať množstvo nezvyčajných jedál. "Osem jeleňov, osem diviakov, štyri daniele, štyri muflóny, 30 zajacov, 200 bažantov, z toho všetkého sa urobí okolo 20 poľovníckych špecialít," opísal pre ČTK chystané menu organizátor Juraj Tokár zo Slovenského poľovníckeho zväzu.
Ples bude zvláštny aj tým, že jeho hostia neprídu v klasickom spoločenskom oblečení, ale v poľovníckom smokingu, či uniformách. Obsluhovať ich budú hostesky v kostýmoch líštičiek. Na plese tiež bude možné stretnúť nielen lesníkov a ochranárov, ale aj politikov, či dokonca bohyňu lovu Dianu. "Diana bude Sisa Sklovska, za ňou pôjdu pôvodní lovci, s kušami, lukmi, sokoliari, kynológovia," prezradil Tokár.
Do rána sa plánujú zabávať aj slabozrakí a nevidiaci na svojom druhom plese 2. februára. "To by ste sa divili, ako sa naši ľudia vedia perfektne baviť. Pár tónov a už sú na parkete," povedala ČTK organizátorka Alexandra Bangová z občianskeho združenia Ambrelo.
Bangová však dodala, že tam budú aj pomocníčky pre tých, ktorí sa budú chcieť zorientovať v novom priestore. Podľa nej na vlaňajší ples prišlo 180 ľudí aj z Česka či Rakúska a zabávali sa až dlho do noci.
Aj ďalšie plesy budú netradičné, napríklad hostia 5. Historického benefičného bálu sa predvedú v dobových kostýmoch. Vyslúžilí vojaci sa budú zabávať na 2. Reprezentačnom delostreleckom plese v Senici.
Plesy organizujú aj Oravci, Rusíni, Horehronci, východniari, elektrotechnici, odpadári, rybári, evanjelici, skauti, či motoristi. Plesy budú mať aj v menších mestách, v Maduniciach, či v Slovenskom Grobe, plesať budú tiež zahraniční Slováci v talianskej Bologni. Známe tváre spoločenského života sa opäť stretnú na bratislavskom Plese v Opere.
Kým niektoré plesy sú pre pozvaných, za iné musia návštevníci zaplatiť niekoľko stoviek až tisícok korún. Drahšie však vyjde samotná príprava na ples, ženy zháňajú v obchodoch róby, mužom stačí oprášiť fraky.
Na plesy sa chystajú aj ľudia, ktorí nemajú partnerov. Kurióznym spôsobom si hľadá tanečnicu muž z Rakúska, ktorý v internetovom inzeráte píše: "Hľadám peknú ženu na ples do Viedne, čisto len aby ma reprezentovala. Vek 35."
Zábavy, karnevaly, plesy a bály sa už od čias Rakúsko-Uhorska konajú vo fašiangovom období. To trvá do 21. februára, keď sa pre kresťanov začína 40-dňový pôst ako príprava na najväčší kresťanský sviatok - Veľkú noc. Vrúcny vzťah k plesovej zábave majú napríklad aj Češi a Rakúšania.
V pôvodnom znení agentúra ČTK nesprávne uviedla, že popolcová streda bude tento rok 21. februára. Tento deň je však štvrtok, Popolcová streda bude už 6. februára. Chyba bola opravená 6. januára o 20:49, za chybu sa ospravedlňujeme.