AKTUALIZOVANÉ 16:04

Počasie komplikuje dopravu, jazdite len výnimočne

Situácia je najhoršia na juhozápade Slovenska, kde už viacero áut havarovalo. Polícia vyzýva: jazdite len vo výnimočných prípadoch.

Ilustračné foto.(Zdroj: SME - Ján Krošlák)

Bratislava. Sneženie a silná poľadovica komplikujú dopravu na slovenských cestách. Situácia je pravdepodobne najhoršia na juhozápade krajiny, kde už viacero áut havarovalo. Problémy sa očakávajú aj neskôr v priebehu dňa, keď cesty zaplnia vracajúci sa dovolenkári. Informovali o tom dnes rádio Expres a Stella Centrum dopravných informácií. Polícia už vyzvala vodičov, aby boli pre zlé počasie mimoriadne opatrní, prípadne jazdili len vo výnimočných prípadoch.

"Niekoľko dopravných nehôd bolo na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou. Je tam poľadovica. Takisto na diaľnici D2 medzi Malackami a Bratislavou, kde bol na zjazde z diaľnice v Lamači pri Bratislave havarovaný kamión," povedal ČTK pracovník Stella Centra dopravných informácií Ľuboš Magura.

Ďalšie havárie sa podľa Stella Centra stali medzi Holíčom a Skalicou a Trstínom a Senicou. Nové nehody podľa rádia Expres pribudli aj neďaleko Hlohovca a Trenčianskej Teplej. Poľadovica a sneh trápia vodičov aj v susednom Česku.

Napriek haváriám sú slovenské cesty podľa dopravných servisov prejazdné, autá totiž zväčša po šmyku skončia mimo cesty. Prejazd je však pre sneženie komplikovaný napríklad na horských priechodoch. "Vernár prejdete len s ťažkosťami, Čertovica je (...) celá zasnežená a neodhrnutá," uviedol Expres. Donovaly sú pre nákladné autá s dĺžkou nad desať metrov uzatvorené. Husté sneženie a neodhrnuté cesty sú tiež na Orave.

Podľa policajného hovorcu Martina Korcha by malo v posledné dni prázdnin kontrolovať dopravu viacero policajtov ako obyčajne. Odborníci pri poľadovici radia okrem spomalenia rýchlosti dodržiavanie čo najväčšieho odstupu medzi autami.

Mrznúci dážď sposobuje v Bratislave polhodinové meškanie spojov

Pre mrznúci dážď, ktorý od rána padá v hlavnom meste Slovenska, majú problémy vozidlá mestskej hromadnej dopravy. Cesty sú zjazdné, avšak trolejové a električkové vedenia namŕzajú, čo spôsobuje polhodinové meškania spojov. TASR dnes informoval dispečing Dopravného podniku Bratislava.

Príslušníci bratislavského Hasičského a záchranného zboru museli ráno zasahovať na Hodonínskej ulici, kde podľa operačného strediska hrozilo, že sa autobus prevráti do priekopy.

V ranných hodinách mali autobusy problémy so zjazdnosťou aj na Kramároch a v Lamači.

V bratislavských uliciach sú všetky sypače magistrátu

Keďže Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy na základe informácií meteorológov predpokladal vznik súčasnej situácie, na poľadovicu bol pripravený.

Ako TASR informovala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová, už o 4.30 h robia v uliciach celomestský posyp všetky sypače, ktoré sú k dispozícii. "Situácia je taká, že teplota vzduchu je síce plusová, ale teplota vozoviek mínusová. To znamená, že aj keď posypový materiál roztopí ľad, znova to zmrzne," vysvetlila. Štyridsať strojov bude podľa jej slov v terénne dovtedy, pokiaľ to bude potrebné.

Mesto Bratislava spravuje 438,2 kilometra úsekov ciest 1., 2. triedy a niektoré cesty 3. triedy. "Ostatné cesty 3. a 4. triedy aj s priľahlými chodníkmi majú na starosti mestské časti," pripomenula Chudinová. Dodala, že na neočistené chodníky a komunikácie sa na dispečing magistrátu momentálne najviac sťažujú obyvatelia Dlhých dielov v Karlovej Vsi. "Žiaľ, je to mimo náš dosah," konštatovala.

Poukázala na to, že sneh alebo poľadovicu na chodníkoch je povinní odpratávať vlastník, správca alebo užívateľ nehnuteľnosti.

V Bratislavskom kraji sa dopoludnia stalo 18 dopravných nehôd

V Bratislavskom kraji sa v priebehu dnešného dopoludnia stalo 18 dopravných nehôd, z nich polovica priamo v hlavnom meste.

Všetky havárie v Bratislave sa zaobišli bez zranení a polícia ani nezistila u vodičov alkohol. Na diaľnicu D2 boli prizvaní policajti k trom nehodám a na diaľnici D1 v smere do Bratislavy zdokumentovali ďalších šesť, pri ktorej jedna osoba utrpela ľahšie zranenia. "Najčastejšou príčinou dopravných nehôd bolo neprispôsobenie rýchlosti jazdy stavu a povrchu vozovky, ako aj poveternostným podmienkam, ktoré môže vodič vzhľadom na aktuálny stav počasia predvídať," povedala pre TASR Tatiana Kurucová z Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave.

Na juhozápadnom Slovensku by mali zrážky popoludní ustať

Momentálne počasie sa na juhozápadnom Slovensku udrží do neskorého popoludnia, potom sa očakáva zmena.

Ako TASR informovala Tamara Valová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), zrážky na juhozápadnom Slovensku by mali ustať, avšak na zvyšnom území bude naďalej padať sneh, prípadne dážď so snehom, ale ten by už nemal namŕzať.

V noci bude spočiatku veľká oblačnosť, neskôr polooblačno a ďalšiu snehovú nádielku môže očakávať už len východ Slovenska. Teploty sa budú pohybovať pod nulou a klesnú na -1 až -5 stupňov Celzia.

Do polooblačného až oblačného počasia s ojedinelými zrážkami sa zobudia obyvatelia Slovenska v pondelok 7. januára. Popoludní bude podľa meteorologičky od západu pribúdať veľká oblačnosť, na mnohých miestach bude padať dážď, prípadne dážď so snehom. Ten môže miestami namŕzať. Od stredných polôh bude snežiť. Ortuť teplomera sa vyšplhá na nulu až +4 stupne. Fúkať bude prevažne južný vietor do 20 km za hodinu.

Trenčín: Cestárom pomáha to, že je nedeľa

Situácia na cestách v Trenčianskom kraji nie je podľa slov riaditeľa Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja Stanislava Lališa dramatická, pomáha tomu aj skutočnosť, že je nedeľa, a menej automobilov na cestách. Ako ďalej uviedol, cesty prvej a druhej triedy sú po chemickom posype, je na nich jeden až dvojcentimetrová vrstva kašovitého snehu. Cesty tretej triedy odhŕňajú radlicami. V súčasnosti v celom kraji silno sneží, teplota je okolo nuly. Na cestách je 45 sypačov a ďalšie traktory s radlicami. Cestári v pondelok ráno posilnia služby. Správa ciest TNSK sa stará o takmer 1500 kilometrov ciest druhej a tretej triedy a asi 300 kilometrov ciest prvej triedy.

Husté sneženie na Orave dopravu zatiaľ nekomplikuje

Husté sneženie a vietor dopravu na Orave zatiaľ nekomplikuje. Vo všetkých troch okresoch sú cesty zjazdné, vozovky prvej triedy sú pokryté jedno- až trojcentimetrovou vrstvou kašovitého snehu, informoval agentúru SITA službukonajúci dispečer zo Správy a údržby ciest (SaÚC) v Dolnom Kubíne.

Na vysokohorskom priechode Huty je už utlačená jedno- až trojcentimetrová vrstva snehu. Cez horský priechod Príslop medzi obcami Hruštín a Oravský Podzámok prejdú vodiči bez problémov. Je tam približne jednocentimetrová vrstva kašovitého snehu, zimnú službu tam zabezpečujú na trase Oravský Podzámok - Príslop a späť.

Na Orave je v teréne momentálne jedenásť vozidiel SaÚC z Dolného Kubína a ďalšie mechanizmy v obciach a mestách, ďalšie sa do zimnej služby zapojí na ceste medzi Párnicou a Zázrivou.

Cesty v regióne Liptova sú prevažne mokré

Všetky cesty v regióne Liptova sú po nočnom aj dopoludňajšom snežení zjazdné. „V teréne máme nasadených niekoľko mechanizmov, doprava je bez komplikácií, nehody neboli hlásené,“ informovala agentúru SITA službukonajúca dispečerka z dispečingu Správy a údržby ciest (SaÚC) v Liptovskom Mikuláši.

Na vysokohorskom priechode Čertovica je utlačená dvojcentimetrová vrstva snehu, ostatné úseky sú prevažne mokré, na niektorých je kašovitá jedno- až dvojcentimetrová vrstva snehu. Bez problémov je prejazdný aj priechod medzi Ružomberkom a Vyšným Kubínom.

Podľa dispečerky, vodiči by si na klzkých cestách mali dávať pozor, jazdiť opatrne a nepreceňovať svoje schopnosti. Po znížení teplôt môže pretrvávať riziko vzniku poľadovice na viacerých úsekoch na Liptove.

Lavínové nebezpečenstvo v Tatrách stúpa

Vo vysokohorskom teréne Tatier hrozí mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, najnižší 1. stupeň.

Snehová pokrývka je na ojedinelých extrémnych strmých svahoch len mierne spevnená, inak všeobecne dobre spevnená. Pri veľkom mechanickom zaťažení sa môžu ojedinele vyskytnúť menšie doskové lavíny. TASR informoval dnes službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) v Jasnej Roman Švanda.

SLP HZS neočakáva väčšie samovoľne vzniknuté lavíny. Pri zohľadnení lokálnych extrémnych, strmých svahov prevládajú dobré podmienky na vysokohorské túry. Lavínové nebezpečenstvo vzhľadom na sneženie a silný vietor má stúpajúcu tendenciu, uviedol Švanda. Na severných expozíciách sa vplyvom pretrvávajúcich nízkych teplôt vytvorili v snehovej pokrývke málo stabilné snehové vrstvy hranatozrnného snehu alebo dutinovej inovati. Pri veľkom mechanickom zaťažení sa môžu odtrhnúť stredne veľké doskové lavíny.

Na horách bolo dnes ráno oblačno až zamračené, v nižších polohách s mrholením, dažďom alebo dážď so snehom, vo vyšších polohách so snežením. Oteplilo sa, teplota vzduchu sa pohybovala od mínus 8 do 3 stupňov Celzia. Fúkal čerstvý až prudký vietor južných smerov s rýchlosťou do 75 km/h, na hrebeňoch hôr vietor s rýchlosťou víchrice, v nárazoch až do 100 km/h.

Za uplynulých 24 hodín pripadlo do 15 cm nového snehu. Nový sneh silný vietor previeva na záveterné svahy, kde vytvára menej stabilné snehové útvary - snehové dosky, preveje alebo snehové vankúše.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 678
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 802
 3. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 2 752
 4. Ako sme jazdili v socializme 2 626
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 866
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 751
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 313
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 265
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 198
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 817

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KOMENTÁRE

Potrebujeme posilniť kultúru záväznosti

Musíme prestať so spájaním LGBTI s ohrozením tzv. tradičnej rodiny.

Neprehliadnite tiež

Domov

Pochody boli bez protiprávnych konaní, doprava je v centre obnovená

Štátna aj mestská polícia dohliadali na priebeh pochodov Dúhový Pride a Hrdí na rodinu.

Domov

V Bratislave bol Dúhový pochod. Pozrite si, ako vyzeral

V približne rovnakom čase sa konal v hlavnom meste aj pochod Hrdí na rodinu.

Domov

Na Dúhový Pride prišla aj ombudsmanka Patakyová

V Bratislave bol aj pochod Hrdí na rodinu. Je za ním Anton Chromík, ktorý inicioval neúspešné referendum o rodine.

Domov

V Jasnej pod Chopkom odštartovala bežecká štafeta k Dunaju

Rekordných 205 tímov absolvuje trasu z Jasnej v Demänovskej doline do Bratislavy.