Bratislava 6. januára (TASR) - Zmena zákona o slobodnom prístupe k informáciám má upraviť poskytovanie údajov ľuďom so zmyslovým postihnutím vo forme, ktorá je im prístupná.
S návrhom novely, o ktorej bude v utorok 8. januára rokovať Legislatívna rada vlády SR, nesúhlasia zástupcovia verejnosti ani Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Prvá skupina požaduje pozastavenie legislatívneho procesu, keďže podľa nich predstavuje len čiastkové riešenie. Zároveň žiadajú komplexné a systémové opatrenia pre všetky znevýhodnené skupiny osôb, nielen pre zdravotne postihnutých ľudí.
ZMOS poukazuje na to, že na realizáciu zákona na úrovni verejnej správy nie sú zabezpečené finančné prostriedky a žiada prerokovanie návrhu na úrovni Rady vlády pre verejnú správu. Ministerstvo spravodlivosti, ktoré materiál predkladá, v tejto súvislosti predpokladá dopad na štátny rozpočet, ako aj rozpočty obcí a vyšších územných celkov.
Na základe novej právnej normy by nevidiaca alebo slabozraká osoba mohla napísať žiadosť o sprístupnenie informácií buď Braillovým alebo zväčšeným písmom. Písmená v tomto prípade predstavujú minimálnu veľkosť 14. Pri podaní žiadosti zároveň predloží kópiu preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Nedoslýchavé alebo nepočujúce osoby by v žiadosti uviedli, aký spôsob sprístupnenia údajov vyžadujú.
Okrem v súčasnosti možných postupov poskytnutia informácií, to znamená ústne, nahliadnutím do spisu, odkopírovaním dát, telefonicky, poštou alebo elektronickou poštou by sa to po novelizácii zákona dalo napríklad aj zvukovou formou buď na nosiči alebo emailom.
Lehota na vybavenie žiadosti sa u takto postihnutých ľudí predlžuje na 15 pracovných dní.