SME

Tatry: Zlatý týždeň, zlatí Ukrajinci

Týždeň, ktorý sa dá obrazne nazvať aj zlatou baňou, paradoxne spôsobil problémy turistom, cestovným kanceláriám aj hoteliérom.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Zlatý týždeň vo Vysokých Tatrách, ktorý sa dá obrazne nazvať aj zlatou baňou, paradoxne spôsobil problémy turistom, cestovným kanceláriám aj tatranským hoteliérom. Všetci zhodne hovoria o poklese počtu a znechutení rusky hovoriacich turistov, ktorí tvoria počas dvoch týždňov na prelome rokov v niektorých hoteloch až 95 percent klientely. Tatranskí hoteliéri otvorene hovoria o otáznikoch nad budúcnosťou Zlatého týždňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Video: Ukrajincom sa v Tatrách páči, trápia ich víza

Hlavným dôvodom je vstup Slovenska do Schengenu a s ním spojené vybavovanie víz. Majitelia hotelov tvrdia, že slovenské konzuláty v Moskve a v Kyjeve neboli na situáciu pripravené a množstvo rusky hovoriacej klientely sa do Tatier vôbec nedostalo. „Veľký problém bol s vízami. Turisti sa sťažovali na konzuláty. Do Tatier sa nedostalo veľa klientely. Odbíjajú ich tak, ako niekedy nás, keď sme išli na západ," komentoval situáciu výkonný riaditeľ hotela FIS v Štrbskom Plese Peter Žiška a jeho názor potvrdzovali najmä Ukrajinci ubytovaní v hoteloch.

SkryťVypnúť reklamu

„Tatry sú nádherné, ale to čo sme zažili pri vybavovaní víz, by som neprial nikomu. Cítil som sa ako človek nižšej kategórie. Vyzeralo to tak, ako keby ste nás nechceli na Slovensku," hovorí mladý Kyjevčan za počítačom pri recepcii hotela Patria v Štrbskom Plese.

Zlatý týždeň

Zlatý týždeň vo Vysokých Tatrách bol v posledných piatich rokoch magickým slovným spojením a treba povedať, že aj čiastočne mätúcim. Zlatý týždeň totiž ukrajinská a ruská klientela zmenila na dva týždne, takže momentálne trvá do 12. až 13. januára.

Video: Tomáš Huber, riaditeľ hotela Atrium v Novom Smokovci

Do kedy bude Zlatý týždeň v Tatrách zlatý, je otázka. Hoteliéri upozorňujú na postupný presun rusky hovoriacej klientely do iných destinácií. Dôvodom sú Schengen, nedostatok snehu, nevyhovujúce služby a nové lacnejšie zimné strediská v Bulharsku a v Rumunsku. Zlatý týždeň, ako každá „anomália", priniesol so sebou mýty.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším z nich je zovšeobecnenie, že Rusi ekonomicky zachraňujú cestovný ruch vo Vysokých Tatrách. Omyl prvý. Rusky hovoriaca klientela tvorí z celoročnej návštevnosti Tatier len málo percent. Výnimkou sú len spomínané dva týždne. Omyl druhý. Nie Rusi, ale Ukrajinci tvoria drvivú väčšinu klientov tatranských hotelov. Bežný človek si pod Zlatým týždňom môže predstaviť čokoľvek.

Reálny obraz jednorazovej tatranskej zlatej bane môže poskytnúť niekoľko čísel. Údaje šéfa Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Petra Chudého hovoria: „Ceny služieb stúpajú v Tatrách počas Zlatého týždňa podľa odhadov od 30 do 100 percent," hovorí odborník na cestovný ruch. Dopyt a kúpyschopnosť Ukrajincov a Rusov sa odrazili na cenách.

SkryťVypnúť reklamu

Video: Riaditeľ hotela Patria Jozef Bendžala

Riaditeľ hotela Patria a viceprezident Zväzu hotelov Jozef Bendžala odhaduje, že za týždeň manželský pár nechá v Tatrách okolo 50 tisíc korún. S dvomi deťmi je to približne 100 tisíc a viac. Odhad potvrdzuje aj Tomáš Huber, riaditeľ hotela Atrium v Novom Smokovci. Aj napriek ziskom a plným hotelom hoteliéri Zlatý týždeň nepreceňujú. Zima v Tatrách trvá 150 dní. „Nestaviame obchodnú politiku na jednom týždni. Zlatý týždeň skončí a začínajú kongresy, prichádzajú poľské prázdniny, české a nemecké prázdniny, a potom slovenské. Končí to Veľkou nocou," hovorí riaditeľ Bendžala.

Tatranskí hoteliéri skutočne nehovoria radi o Zlatom týždni. Za trend, ku ktorému Tatry smerujú, označujú kongresovú turistiku. Väčšina rekonštruovaných hotelov sa trendu prispôsobuje. Manažerka niekdajšieho rodinného Grand hotela Bellevue v Hornom Smokovci Martina Klisenbauerová potvrdzuje, že aj Bellevue sa zmenil po rekonštrukcii na kongresový hotel. „Tatry sú po Bratislave druhé slovenské kongresové centrum," dodáva. Podnikatelia sa zhodujú na tom, že Vysoké Tatry nie sú a pravdepodobne nikdy nebudú európskym lyžiarskym strediskom.

SkryťVypnúť reklamu

Viceprezident hoteliérov Bendžala dáva do pozornosti štyri kilometre zjazdoviek na Štrbskom plese, oproti 140 kilometrom v alpských strediskách. Trend ku kongresovej turistike potvrdil aj riaditeľ hotela Atrium Huber. „Pre nás Zlatý týždeň vlastne nebol. Radšej sme zabezpečili firemných klientov. Pred dvomi rokmi sme mali 240 ľudí, takmer všetko z bývalého Sovietskeho zväzu. Teraz sme mali 60 percent domácich." Manažerke Grand hotelu Praha v Tatranskej Lomnici Božene Fábryovej sa tiež očakávania zo Zlatého týždňa úplne nenaplnili. „Ak sa nezmení niečo v prideľovaní víz, nevieme, či môžeme ešte so Zlatým týždňom počítať. Môžeme o týchto klientov prísť," upozorňuje.

Ukrajincov a Rusov odrádzajú víza

Je rusky hovoriaca klientela trvalo udržateľným trendom v Tatrách aspoň počas Zlatého týždňa? Hoteliéri majú obavy a zdá sa, že problémom nebol vstup do Schnegenu, ale práca slovenských konzulátov v Rusku a v Ukrajine. Vybavovanie víz totiž trvalo dva týždne. Riaditeľovi Bendžalovi už v novembri avizovali tour operátori problémy. „Najväčší tour operátori v Moskve aj v Kyjeve nám už v novembri signalizovali, že naše konzulárne oddelenia hlavne v Moskve pracujú pomaly. Vybavovanie víz trvalo údajne viac ako 14 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Bulhari vedia vydať víza po dvoch dňoch, o Talianoch a Rakúšanoch ani nehovorím. Veľa hostí vedelo, že na slovenskom konzuláte nedostanú víza, tak sa preorientovali inde. Ak sa niečo nezmení, táto klientela už nepríde". Riaditeľ hotela Sorea Odborár Peter Topercer z Tatranskej Lomnice má hotel od Vianoc až do teraz takmer plný. Momentálne tvoria Ukrajinci a Rusi asi 80 percent hostí. Aj on sa však obáva. Od turistov vie, že mali problém so získaním víz a niektorí museli ísť dva až tri razy na slovenskú ambasádu.

Pre ľudí, ktorí bývajú od Kyjeva, alebo Moskvy niekoľko stoviek kilometrov, je to problém. „Môže to ovplyvniť ich rozhodovanie. Bulhari a Rumuni sú na tom lepšie. Keď sa budeme takto správať, odídu tam. Bulharsko má nádherné lyžiarske strediská, hotely priamo na svahu a podľa niektorých informácií sú lacnejší," konštatuje Topercer. Turisti z bývalého Sovietskeho zväzu sa údajne o mieste dovolenky rozhodujú na poslednú chvíľu. Dĺžka vybavovania víz má preto rozhodujúci vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

Fábryová z Grand hotela Praha tvrdí, že oproti minulému roku trvalo získanie víz o približne deväť dní dlhšie. Hoteliéri hovoria aj o prípadoch, keď napríklad otec štvorčlennej rodiny víza nedostal a do Tatier neletel nikto z nich. Kyjevčan, ktorí je druhý raz v Štrbskom Plese potvrdzuje skúsenosti hoteliérov. „Veľmi sa mi tu páči, ale mal som problémy s vízami. Chceli podľa mňa veľa zbytočných dokladov a trvalo to dlho. Ako keby sa Ukrajinci od minulého roku zmenili," neskrýval rozčarovanie.

Riaditeľ Patrie Bendžala tvrdí, že ak sa situácia nezmení, záujem týchto klientov bude klesať, pretože svet ponúka aj lepšie strediská. „Oni na to majú, aby išli inde. Poletia do Rakúska, Nemecka alebo Talianska. Pôjdu preč," pesimisticky dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Video: Výkonný riaditeľ hotela FIS v Štrbskom Plese Peter Žiška

Ukrajincov a Rusov považuje Peter Žiška, riaditeľ hotela FIS takmer plného rusky hovoriacich klientov, za záchranu pre Tatry. Jeden z najväčších kritikov súčasného stavu tvrdí, že Slovensko a Tatry nevieme predať.

„Niekedy mi to pripadá tak, že v 70-tych rokoch bolo lepšie. Bol aj Svetový pohár a Tatranský pohár. Všetko zrušili, a to bola veľká propagácia Tatier," hovorí. Tomáš Huber sa pridáva: „Keď majú rovnaké podmienky v Rakúsku, pôjdu radšej tam. Vyzerá to tak, ako keby sme chceli turistov odháňať."

Autor: Foto, Video: Ján Krošlák

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 237
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 436
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 623
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 901
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 436
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 283
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 159
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Extrémista Daniel Bombic.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa proti nemu odvolal.


a 1 ďalší 1

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Sportnet

Lucia Halušková (vpravo) a kapitánka Janka Hlinková v zápase Slovensko - Holandsko na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.

Slovensko obsadilo na turnaji 1-A divízie nepostupové tretie miesto.


Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
Max Verstappen z tímu Red Bull Racing.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Saudskej Arábie 2025.


SkryťZatvoriť reklamu