Košice 8. januára (ČTK) - Obciam chýbajú peniaze na prevádzkovanie menších lyžiarskych vlekov, ktoré by sa mohli inak stať miestnou atrakciou. Samosprávy nemajú prostriedky na zasnežovanie či zápasia s nevysporiadanými pozemkami. Svahy tak často zostávajú v prevádzke len niekoľko dní v roku a prinášajú straty, zhodli sa starostovia oslovení ČTK. Vlek na kopci za dedinou má na Slovensku niekoľko desiatok obcí.
"Vlek pri obci je na predaj, naposledy šiel pred dvoma rokmi," uviedol starosta spišskej obce Hnilec Richard Kuchta. Obec vlastní pozemky pod vlekom, kým vlek patrí športovému klubu. Peniaze na umelé zasnežovanie však chýbajú. Pred dvoma rokmi bol preto vlek spustený len na dva týždne, celodenný lístok stál podľa Kuchtu 150 korún. Záujemcu na kúpu obec zatiaľ nenašla, hoci vlek i s pozemkami je na predaj už niekoľko mesiacov.
Pred dvoma rokmi šiel naposledy aj vlek pri obci Sokoľ pri Košiciach. "Vlek išiel dva dni, jeho ďalšia prevádzka v tomto roku by znamenala veľkú stratu," povedal starosta obce Vladimír Franka. Vlek už totiž nemá technické osvedčenie, nevyhnutné investície Franka odhadol na 100.000 korún. Toľko však malá obec nemá, navyše svah by naďalej ostal bez umelého zasnežovania.
Obec sa preto rozhodla vlek prenajať, situáciu však komplikujú nevysporiadané pozemky. "Vlek sa postavil za socializmu, keď sa majiteľov na nič nepýtali," uviedol Franka.
"Vlek sme prenajali už v 90. rokoch, náš príjem je však nulový," povedal starosta Malého Lipníka Jozef Šesták. Vlek už totiž technicky nevyhovuje, súkromník ho nemôže spustiť, a nájomné preto nie je ani symbolické. Obec však na investovanie podľa Šestáka nemá. Na svahu sa preto podnikateľ rozhodol postaviť vlastný vlek.
Obecný vlek dala pred desiatimi rokmi do prenájmu aj obec Dargov pri Slanských vrchoch. "Nechceme od nájomcov peniaze, ide nám o to, aby poskytoval túto službu," poznamenala starostka obce Štefánia Bojtimová. Podľa nej je však o vlek malý záujem, lyžiari radšej dochádzajú do väčších lyžiarskych stredísk.
igr fil boa