Zástupcovia zamestnancov sa nevedia dohodnúť so zamestnávateľmi na podmienkach novej kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa. Ak nedospejú k dohode ani za asistencie sprostredkovateľa, odborári sú odhodlaní začať vo februári s nátlakovými akciami.
"Ideme pred sprostredkovateľa a zbierať podpisy za eventuálne nátlakové akcie, ak sa nedohodneme do nejakého mesiaca a pol," poznamenal Machyna. Vo februári by odborári mohli usporiadať protestné akcie, neskôr môže dôjsť aj k zastavenie prevádzok, dodal. Sprostredkovateľa vo vyjednávaní má obom stranám prideliť ministerstvo práce.
Vyhlásením štrajkovej pohotovosti a následnými protestmi pohrozili odborári už koncom decembra. So zamestnávateľmi nevedia dospieť k dohode napríklad v otázke zvyšovania miezd a nových podmienok pre prácu odborov v podnikoch. Sporné sú tiež vraj ďalšie záležitosti, ktoré vlani upravila novela Zákonníka práce. Firmy chcú presadiť napríklad nadčasy a úpravu pracovných zmlúv na dobu určitú či niektoré podmienky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Reakciu zamestnávateľov ČTK zisťuje.
Odborári pokračujú vo vyjednávaní aj so zástupcami elektrotechnického priemyslu, kde podľa Machynu prebieha ešte záverečné kolo rokovaní. "Ak sa nedohodneme, rozšírime štrajkovú pohotovosť aj na toto odvetvie," vyhlásil. Odborový zväz KOVO podľa neho združuje asi 230 základných organizácií so 170.000 pracovníkmi, ktorých zastupuje v kolektívnom vyjednávaní so zamestnávateľmi.
leg boa