Poprad. Takmer 9 000 podpisov pod petíciou dnes odovzdal na Mestskom úrade v Poprade petičný výbor za zachovanie Základnej školy (ZŠ) na Ulici mládeže v Poprade.
„Toto číslo nás veľmi potešilo. Zo stretnutí s ľuďmi sme cítili podporu,“ povedala pre SITA riaditeľka školy Marta Stankovenová. Pod petíciu sa podpísalo 5 272 obyvateľov mesta Poprad a ďalších 3 705 obyvateľov z okolitých obcí a miest.
Petičná akcia za zachovanie školy je reakciou na schválenú Koncepciu rozvoja školstva a racionalizáciou siete škôl, ktorú schválili poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade. Podľa tejto koncepcie by mala ZŠ Mládeže, kde je aj 49 detí z telesným postihnutím a poruchami správania, k 30. júnu 2008 zaniknúť.
Schválená koncepcia má podľa M. Stankovenovej nedostatky. „Koncepciu sme si nechali posúdiť nezávislému audítorovi, ktorý povedal, že neobsahuje dostatočné vstupy ani výstupy a dopady po ekonomickej stránke, psychologické a sociálne dopady na žiakov a rodiny,“ doplnila M. Stankovenová.
Rozhodnutie o zrušení školy na základe prijatej koncepcie nebolo podľa nej správne. Mesto doteraz školu podporovalo aj finančne a preto návrh na zrušenie školy „nám pripadá veľmi zvláštny a nie na mieste,“ dodala M. Stankovenová.
Koncepcia nezohľadňuje projekt integrácie detí na ZŠ Mládeže, ktorý tu trvá už 12 rokov, tvrdí predsedníčka Občianskeho združenia pre telesne postihnuté deti Jozefína Pekarčíková. Zo 49 integrovaných detí je 29 telesne postihnutých a 20 detí s poruchami správania. Zavádzajúce sú podľa nej aj tabuľky s počtami žiakov, ktoré racionalizačná komisia predložila poslancom. „Dovolím si tvrdiť, že celé mestské zastupiteľstvo a primátor boli zavedení nesprávnym smerom,“ uviedla J. Pekarčíková.
Schválená koncepcia podľa nej vôbec nemyslela na každé dieťa a už vôbec nie na telesne postihnuté deti a je zavádzajúca aj v oblasti investícií.
V rokoch 2003 až 2007 mesto do tejto školy investovalo 5,7 mil. Sk. Do rekonštrukcie striech a na vybavenie bazéna šlo 7,2 mil. Sk. V koncepcii sa pritom nespomínajú prostriedky OZ na vybavenie špeciálnych učební pre postihnuté deti, príspevky rodičov a sponzorov.
Primátor Popradu Anton Danko dianie okolo školy komentovať nechce. „Zriadil som deväťčlennú komisiu, podľa mňa najlepších odborníkov. Konečné slovo bude mať aj tak ministerstvo a ja sa vyjadrím až to bude celé uzavreté," povedal pre médiá. Petíciu posúdia mestskí úradníci. Ak bude v poriadku, poslanci sa ňou budú zaoberať na najbližšom rokovaní.
Okrem ZŠ Mládeže by mali zaniknúť aj ZŠ Francisciho II a ZŠ Letná. Koncepciu rozvoja školstva pripravovala deväťčlenná komisia menovaná primátorom Antonom Dankom. Poslanci o zrušení škôl rozhodli na základe prezentácie predsedu komisie Milana Lučivjanského v novembri. Poslanci ani zástupcovia škôl a verejnosť nemali koncepciu pred rokovaním k dispozícii. O zániku každej školy budú poslanci rokovať osobitne.