Bratislava 8. januára (TASR) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zatiaľ nezaujalo stanovisko k Reformnej zmluve Európskej únie, poukazuje však na to, že pred jej plánovaným ratifikovaním v parlamente neprebehla žiadna verejná diskusia.
"Lisabonská zmluva nespĺňa to, čo by sme od nej chceli, ale v porovnaní s pôvodným textom je z nášho pohľadu istým posunom k lepšiemu. My budeme veľmi vážne s odborníkmi na právo, našimi europoslancami a ďalšími diskutovať o stanovisku KDH," reagoval na otázku TASR, aký definitívny postoj môžu kresťanskí demokrati zaujať, podpredseda KDH Martin Fronc.
"Nechcem túto diskusiu žiadnym spôsobom predbiehať," reagoval Fronc. Dodal však, že osobne si vo svojom prípade vie okrem odmietavého stanoviska predstaviť aj zdržanie sa hlasovania, čo by mohlo vyvážiť tak kresťanskodemokratické námietky k textu zmluvy, ako aj pozitívny posun, ktorý v texte po prepracovaní pôvodnej euroústavy nastal.
Podobná diskusia ako v KDH by však podľa neho mala prebehnúť aj medzi občanmi. "Cieľom Európskej únie je, aby obyvatelia boli oboznámení so zmluvou, lebo prináša práva a povinnosti nielen pre členské štáty, ale aj pre jej občanov," povedal Fronc s dodatkom, že čas na ratifikáciu zmluvy má SR do konca roka. "Toto pokladáme za poctivosť vo vzťahu k občanom Slovenska," dodal. "Neviem o tom, že by bol uverejnený slovenský preklad tejto zmluvy a už na budúci týždeň mám rokovanie parlamentného výboru," ilustroval príkladom podpredseda KDH.
Kresťanskí demokrati vznášali námietky voči tejto zmluve ešte pred jej podpisom, keď sa podľa Fronca ešte dali riešiť. "Dnes už sa táto zmluva dá z hľadiska Slovenska buď len prijať, alebo odmietnuť. Ale minimálne by ľudia mali byť informovaní o tom, o čom sa hlasuje," uzavrel Fronc.
Predseda vlády SR Robert Fico spolu s ostatnými lídrami Európskej únie podpísal novú Reformnú zmluvu, ktorá má nahradiť neúspešnú euroústavu, 13. decembra 2007. Slovenský parlament by ju mal ratifikovať už na najbližšej schôdzi.
df ed