Bratislava 9. januára (TASR) - Na Slovensku sa má približne do roku 2010 vybudovať nová národná sieť na prenos utajovaných skutočností, ktorej náklady dosiahnu takmer 1,5 miliardy korún. Vyplýva to zo štúdie vybudovania tejto siete vypracovanej Národným bezpečnostným úradom, o ktorej bude dnes rozhodovať vládny kabinet.
Súčasný stav v prenose utajovaných skutočností na Slovensku je totiž podľa úradu nevyhovujúci, keďže sa vyznačuje vysokou roztrieštenosťou, nekompatibilitou a izolovanosťou jednotlivých riešení, pre ktoré v tomto období chýba zjednocujúci činiteľ.
Na programe rokovania je aj nový tlačový zákon, ktorý okrem povinnosti masmédií ochraňovať zdroj a pôvod informácií, získaných na zverejnenie, zavádza popri práve na opravu aj právo dotknutej osoby na uverejnenie odpovede. To je možné uplatniť, ak sa o nej publikovali informácie, ktoré sa dotkli jej cti, dôstojnosti, súkromia, názvu, ako aj dobrej povesti. V takýchto prípadoch bude môcť do 30 dní doručiť žiadosť o uverejnenie odpovede, a to na rovnocennom mieste a rovnakým písmom ako pôvodný text. Publikované má byť do štyroch dní od doručenia žiadosti.
Vláda tiež prerokuje novelu zákona o elektronickom podpise, na základe ktorej by mal elektronický podpis nájsť od budúceho roka širšie uplatnenie. Jeho používanie tak okrem daňových a colných náležitostí bude možné aj v obchodnom registri, katastri nehnuteľností, poisťovníctve, vybavovaní cestovných dokladov a v ďalších oblastiach.
Ministri sa dotknú aj návrhu rezortu vnútra, podľa ktorého SR ukončí platnosť Dohody s Ruskou federáciou o zjednodušení vydávania víz slovenským a ruským občanom a s Ukrajinou Dohodu o liberalizácii vízového režimu. Ministerstvo vnútra tento krok odôvodňuje vstupom Slovenska do schengenského priestoru, ako aj skutočnosťou, že Európske spoločenstvo uzavrelo s oboma krajinami dohody o uľahčení vydávania víz.
Predstavitelia exekutívy budú hlasovať o návrhu vlastných legislatívnych úloh, ktorých by v tomto roku malo byť 147, z toho je 99 návrhov zákonov, 46 návrhov nariadení vlády a jeden návrh legislatívneho zámeru zákona. Rozhodnú aj o novele zákona o kontrole v štátnej správe, ktorá dáva Úradu vlády pri kontrole štátnej správy rozsiahlejšie kompetencie.