SME

Novinám hrozí zverejňovanie reakcií politikov

Noviny, časopisy a tlačové agentúry zrejme budú musieť okrem opráv zverejniť aj reakcie politikov. Návrh zákona dnes schválila vláda.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ČTK)

Bratislava. Slovenské noviny, časopisy a tlačové agentúry zrejme budú musieť uverejňovať nielen opravy chýb v článkoch, ale aj reakcie politikov. Túto povinnosť by mal zaviesť nový tlačový zákon, ktorého návrh dnes schválila vláda. Vydavatelia proti predlohe protestovali, označili ju za nevyváženú. Vzťahy medzi vládou premiéra Roberta Fica a médiami sú dlhodobo napäté.

Vláda schválila návrh ministerstva kultúry s pripomienkami. Tie by mal kabinet spresniť neskôr popoludní.

Od nového zákona, ktorý má nahradiť zhruba 40 rokov platnú normu, vládna koalícia očakávala zvýšenie profesionality novinárov a pravdivosti článkov. Fico po nástupe do kresla premiéra v roku 2006 viackrát obvinil média z neobjektívnosti. Vlani vláda na mimoriadnom zasadnutí prijala uznesenie proti údajnému vniknutiu novinára na dvor domu ministerky práce Viery Tomanovej. Nedávno sa premiér rozhodol, že nebude odpovedať na otázky denníka Sme.

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Fico opäť obvinil novinárov


KAMERA: Eugen Korda

Nový zákon má podľa predlohy prinútiť vydavateľov a tlačové agentúry, aby museli do niekoľkých dní od požiadania uverejniť nielen opravu svojho článku, ako doposiaľ, ale aj reakciu dotknutej fyzickej alebo právnickej osoby. Tá sa pritom bude môcť vyjadriť nielen k nepravdivým, ale aj pravdivým informáciám, ktoré sa dotkli jej cti, dôstojnosti, súkromia a dobrej povesti. Oprava a reakcia bude musieť byť v rovnakom rozsahu, písme či mieste ako pôvodný článok.

Proti tomu však protestovali vydavatelia novín a časopisov, podľa nich úplne stačí len právo na odpoveď. Pobúrilo ich tiež, že opravu či reakciu budú mať zakázané okomentovať.

Slovenský syndikát novinárov naopak ocenil najmä to, že novinári budú môcť vďaka zákonu tajiť svoje zdroje, ak ich o to zdroj požiada.

SkryťVypnúť reklamu

Fico: Novozavedené právo na odpoveď v mediách využívať nebude

Predseda vlády SR Robert Fico neplánuje využívať právo na opravu, ktoré zavádza kabinetom schválený nový tlačový zákon, pretože svoje si vždy povie na tlačových konferenciách alebo pri iných príležitostiach. Povedal to na dnešnej tlačovej besede po rokovaní kabinetu.

"Ale niekedy, ak ten úder je už taký, že je pod pás, no tak budeme na to reagovať individuálne, pretože ani vláda, ani parlament ako kolektívne orgány právo na odpoveď a právo na opravu nemajú," vysvetlil Fico. Podľa neho by nemal vzniknúť pocit, že vláda bude odpisovať každé dva - tri dni na "čosi, ale individuálne ministri budú môcť reagovať."

Ako uviedol, v novom tlačovom zákone ide o fyzické a právnické osoby, ktoré si vedú svoj súkromný život, ktoré sú často opľuté médiami a nemajú šancu ani len povedať písmeno "b". "Je to štandardný inštitút, ktorý platí vo všetkých tlačových zákonoch," dodal premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Minister kultúry Marek Maďarič ho doplnil príkladom, že vo Francúzsku sa právo na odpoveď nevzťahuje len na skutkové tvrdenie, ale aj na hodnotiace úsudky. "Aj lehoty na uplatnenie odpovede sú niekde oveľa prísnejšie. Čiže, chcú slovenskí vydavatelia pracovať voči verejnosti v inom režime, ako je to vo Francúzsku, Belgicku, Taliansku, Nemecku?," opýtal sa minister s tým, že tu nejakú rozporuplnosť alebo kontroverznosť nevidí.

Prehľad navrhovaných zmien v novom tlačovom zákone

- Právo na opravu: Noviny a časopisy majú povinne uverejňovať opravy, ak ich o to dotknutá osoba alebo inštitúcia požiada. Žiadosť o uverejnenie opravy musí byť doručená vydavateľovi do 30 dní od vydania informácie, vydavateľ opravu musí uverejniť do do ôsmich dní od doručenia žiadosti v navrhnutom znení, na rovnocennom mieste a rovnakým písmom. Vydavateľ môže odmietnuť uverejnenie opravy iba ak má dôkaz o pravdivosti svojich tvrdení.

SkryťVypnúť reklamu

- Právo na odpoveď: Noviny a časopisy majú povinne uverejňovať vyjadrenie dotknutej fyzickej alebo právnickej osoby, a to do troch dní od prijatia žiadosti. Dotknutá osoba dostane priestor, ak bude chcieť reagovať na tvrdenia nepravdivé, ale aj pravdivé, ktoré sa dotýkajú jej dôstojnosti, pri fyzických osobách súkromia a pri právnických dobrej povesti. Žiadosť o uverejnenie stanoviska musí poslať do 30 dní od zverejnenia článku.

- Právo na dodatočné oznámenie: Ak noviny a časopisy informovali o konaní verejnej moci proti fyzickej alebo právnickej osobe, má táto osoba právo žiadať uverejnenie dodatočného oznámenia o tom, ako sa predmetné konanie právoplatne skončilo. Konkrétne ide nielen o konanie trestné, ale aj priestupkové, správne či občianskoprávne.

SkryťVypnúť reklamu

- Právo na informácie: Štátne inštitúcie budú povinné poskytovať novinárom informácie o svojej činnosti na pravdivé, včasné a všestranné informovanie verejnosti.

- Ochrana zdroja a obsahu informácií: Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra budú povinní zachovávať mlčanlivosť o pôvode alebo obsahu informácií, ak o to požiadala fyzická osoba, ktorá informáciu poskytla. Mlčanlivosti ich môže pozbaviť len dotyčná osoba, jej prípadní dediči a súd.

Ustanovenia súčasného tlačového zákona, ktoré vláda navrhuje zachovať:

- Zákaz uverejňovania informácií, ktorými sa propaguje vojna, alebo ktoré opisujú kruté alebo inak neľudské konanie zľahčujúcim spôsobom.

- Zákaz zverejňovať informácie, ktorými sa propaguje alebo opisuje užívanie omamných látok, a to zľahčovaním či schvaľovaním. Medzi základnými povinnosťami tlače tiež zostáva neuverejňovať informácie, ktorými sa propaguje násilie alebo sa podnecuje nenávisť na základe pôvodu, orientácie, vierovyznania, náboženstva.

SkryťVypnúť reklamu

- Povinnosť nezverejňovať informácie, ktoré zakazujú prepisy o voľbách či referende.

Vláda navrhuje nové sadzby pokút pre tlačené médiá a tlačové agentúry. V súčasnosti môže ministerstvo kultúry ako najvyššiu pokutu udeliť milión Sk za porušenie predvolebného moratória:

- Od 5.000 Sk do 200.000 Sk za zverejnenie informácií, ktoré sa nesmú zverejňovať počas volieb, ale aj za propagáciu vojny, neľudského správania, drog či informácie, ktoré podnecujú nenávisť.

- Do 50.000 Sk za neuverejnenie oznámenia v naliehavom verejnom záujme

- Do 30.000 Sk za neuverejnenie povinných informácií v tiráži a oznámenia o štruktúre vlastníckych vzťahov vydavateľa

- Do 10.000 Sk za porušenie povinnosti vydavateľa písomne oznámiť ministerstvu zmenu evidovaných údajov, prerušenie alebo ukončenie vydávania periodickej tlače do 30 dní.

SkryťVypnúť reklamu

- Do 30.000 Sk za porušenie povinnosti tlačovej agentúry označiť svoje spravodajstvo svojím názvom a dátumom zverejnenia.

Autor: šif

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 082
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 879
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 422
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 454
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 024
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 214
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 821
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ryan Poehling (Philadelphia) strieľa gól do siete Montrealu, vľavo slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Slováci v noci na nedeľu nebodovali.


TASR
ONLINE: Formula 1 - Veľká cena Japonska 2025

Sledujte s nami ONLINE prenos z Veľkej ceny Japonska 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Nela Lopušanová v drese BK Selects Girls.

Jej tím postúpil do finále Národneho šampionáttu USA po výhre 4:1.


Martin Buday.

O výsledku museli rozhodnúť bodoví rozhodcovia.


SkryťZatvoriť reklamu