Klaus, ktorý je favoritom februárovej prezidentskej voľby, sa však nejde do Bratislavy lúčiť, pretože možnosť svojho opätovného nezvolenia si nepripúšťa.
"Považujem to za bodku za tým prezidentským obdobím, to je jasné. Prvá návšteva, ktorú som v cudzine vykonal ako prezident (v roku 2003), bola na Slovensku a preto sa mi zdá celkom spravodlivé, aby som išiel opäť do Bratislavy a Topoľčianok - pôvodného letného sídla prezidenta (Tomáša Garrigua) Masaryka," odpovedal Klaus na otázku TASR, či sa bude na Slovensku lúčiť. Otázku, či si dokáže predstaviť svoje nezvolenie, ponechal bez odpovede.
Podľa neoficiálnych informácií má Václav Klaus už zaistenú nadpolovičnú podporu poslancov a senátorov, ktorí začnú prezidenta voliť na spoločnej schôdzi 8. februára. Vyjednávači z vládnucej ODS premiéra Mirka Topolánka údajne dosiahli neformálnu dohodu s KDU-ČSL a skupinou až desiatich poslancov ČSSD.
Podľa servera aktuálne.cz sa kresťanskí demokrati rozhodli pre podporu Klausa na základe prísľubu ODS, že presadí majetkové vyrovnanie štátu a cirkví, spolu so záväzkom na výplatu renty za majetok, ktorý nemožno vydať. Bonusom by mohol byť súhlas ODS a premiéra Topolánka s návratom kontroverzného šéfa KDU-ČSL do vlády. V prípade sociálnych demokratov, ktorí oficiálne stoja za ekonómom Janom Švejnarom, by podpora Klausa skupinkou poslancov mohla byť výsledkom vnútrostraníckych sporov v kombinácii s prísľubom postov či finančnej odmeny.
Václav Klaus sa na Slovensku stretne s prezidentom Ivanom Gašparovičom a premiérom Robertom Ficom. Večer český prezidentský pár navštívi predstavenie SND a v piatok zavíta do Topoľčianskeho zámku, ktorý bol letným sídlom prezidentov Československej republiky.
Varuje nás pred eurom
Český prezident Václav Klaus dnes Slovákom odkázal, že plánované zavedenie eura od roku 2009 im nemusí priniesť len výhody. Po stretnutí so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom vyhlásil, že ako ekonóm považuje slovenské plány za príliš odvážne. Zároveň Slovensku poprial, aby si udržalo vysoký ekonomický rast i po prijatí spoločnej európskej meny."Ako ekonóm, nie ako prezident, si myslím, že to je príliš odvážny krok, ale to je na vás," povedal Klaus. Dodal, že Česko je v tejto otázke opatrnejšie a uvedomuje si aj výhody zachovania vlastnej meny.
Naznačil, že euro by nemuselo byť pre vysoký slovenský ekonomický rast len pomocou, ale aj brzdou. "Predpokladám, že slovenskí ekonómovia a politici si urobili veľmi dobré prepočty a že sú presvedčení o tom, že tento krok urobiť je správne," uzavrel však nakoniec.
Gašparovič naopak snahy prijať európsku menu na Slovensku obhajoval. "Odvážnemu šťastie praje, pán prezident," reagoval na Klausove slová s úsmevom. "Keď sa skočí, musím vedieť, kam dopadám," kontroval zas český prezident.
Klaus so slovenským prezidentom diskutoval aj o novej reformnej zmluve EÚ, ku ktorej adresoval niekoľko kritických pripomienok. Prezidenti sa tiež rozprávali o zrušení hraničných kontrol a česko-slovenských vzťahoch. Na Slovensku dnes Klausa čaká ešte diskusia s maturantmi a v piatok návšteva zámku v Topoľčiankach, bývalého letného sídla prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.
Autor: ks

Beata
Balogová
