Bratislava 10. januára (TASR) - Slovensko sa od 12. do 13. januára zapojí do najväčšieho ornitologického podujatia v Európe - Medzinárodného sčítania vodného vtáctva. Viac ako desaťtisíc ornitológov a ochrancov vtáctva v Európe, Ázii a severnej Afrike každý rok uprostred januára ráta počet vodných vtákov, ktoré sa z rozsiahlych oblastí severnej Európy a Ázie stiahli na svoje zimoviská.
Ako TASR informoval Marek Brinzík zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, do sčítavania by sa na Slovensku malo zapojiť viac ako 300 dobrovoľníkov z rôznych organizácií. Tí budú prechádzať všetky najvýznamnejšie rieky a vodné nádrže s výskytom vodného vtáctva. "Očakávame, že na približne štyristo lokalitách spolu zrátame viac ako 100.000 jedincov približne 60 druhov," uviedol koordinátor monitoringu Jozef Ridzoň.
Súčasťou tohtoročného sčítavania bude aj dohľadávanie nocovísk kormoránov veľkých. "Je to druh, na ktorého ochranu sú rozdielne názory, avšak za kľúčovú možno považovať zhodu ochranárov i rybárov na počte jedincov, ktoré sa u nás vyskytujú," konštatoval Brinzík. Objasnil, že kormorány patria medzi najmobilnejšie druhy vtákov, preto sa pri bežnom sčítaní môžu zaznamenať aj viackrát. "Sčítanie na nocoviskách znižuje možnosť omylu a poskytuje presné čísla," dodal.
Výsledky zo sčítavania bude zhromažďovať medzinárodný koordinačný tím organizácie Wetlands International v Holandsku. Pri sčítaní sa v Európe zráta viac ako dvadsať miliónov jedincov. Cieľom je získavanie a prehlbovanie poznatkov o sťahovaní a zimovaní vodného vtáctva. Dôležité je tiež zisťovanie počtov a druhového zloženia v kŕdľoch zimujúcich vtákov, určovanie najdôležitejších lokalít a monitorovanie ich stavu a ohrozenia.
Od 90. rokov sa na medzinárodnom sčítaní vodného vtáctva pravidelne zúčastňuje vyše 100 krajín. Výsledky od roku 1967 sa použili pri identifikácii viac ako polovice z 1369 mokradí v 138 krajinách, ktoré boli zaradené do siete medzinárodne významných mokradí, tzv. Ramsarských lokalít.
ala vs