DOLNÝ KUBÍN 10. januára (SITA) – Tragický pád lavíny, pri ktorej pred 40 rokmi na Kubínskej holi v Dolnom Kubíne na Orave zahynulo šesť študentov z Vysokej školy technického učení v Brne, ožije v sobotu v spomienkach priamych účastníkov udalostí v Dolnom Kubíne. Mesto spolu so spoločnosťou SKI Kubínska hoľa, Športovým klubom Kubínska hoľa, Horskou záchranou službou a Horolezeckým klubom James pripravuje spomienkové preteky v obrovskom slalome a ďalší celodňový program, informoval agentúru SITA športový referent z Odboru školstva, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne Alexander Kováč.
Prezentácia pretekárov sa uskutoční na Chate u Kramerov v sobotu od 8:00 do 9:30, súťažiacich organizátori rozdelia do jedenástich vekových kategórií. Prví traja súťažiaci v každej kategórii získajú vecné ceny a diplomy, osobitnú cenu - pohár primátora mesta udelia prvým trom pretekárom v hlavných kategóriách. Účastníci pretekov budú mať počas pretekov celodňový voľný vstup na lyžiarske vleky. Po vyhlásení výsledkov položia účastníci spomienky vence pri pamätníku obetí lavíny a otvoria výstavu fotografií a novinových článkov z osudného dňa na chate na Kubínskej holi. Materiály na výstavu poskytli priami účastníci tragédie, ďalšie sú z archívu mesta Dolný Kubín. Účastníkov spomienky čaká aj beseda s priamymi účastníkmi tragických udalostí, premietnutie spomienkového filmu a fakľový sprievod po trase pádu lavíny, dodal Kováč.
Osudná lavína na Kubínskej holi padla na svahoch 16. januára 1968. Študenti I. ročníka elektronickej fakulty z Vysokej školy technickej z Brna prišli na lyžiarsky výcvik na toto miesto dva dni predtým. V tragický deň sa pred chatou na Kubínskej holi ráno pohybovalo 57 ľudí. Okolo 10:15 tisíce metrov kubických snehu zmietlo zo svahu 53 lyžiarov. V tom čase sa vzhľadom k počtu osôb táto udalosť zaradila medzi najväčšie katastrofy v Československu. Celková bilancia lavíny bola 53 zasypaných osôb, traja zostali ľahko a osem ťažko zranených. Na svahu zahynuli Miloš Kalabis, Miloslav Zika, Zdeněk Mikulica, Marie Fialová, Milan Havránek a Petr Navrátil.
Podľa vtedajšieho vedúceho okrsku Horskej služby Dolný Kubín Vladimíra Tolkyho mala najväčší podiel na lavíne príroda. „Bol to súhrn viacerých faktorov, ktoré sa spojili a vyvrcholili nešťastím obrovských rozmerov, uviedol pre dnešný regionálny týždenník Orava. Po oteplení podľa neho prišiel mráz, ktorý vytvoril vrstvu zamrznutého snehu. Na ten napadol nový sneh, ale s pevnou vrstvou ľadu sa nespojil. Pod vrcholom hole vietor urobil snehové náveje. Ich odtrhnutie v hrúbke 1,5 m a šírke 450 m nastalo vo výške 1 320 metrov. Stovky ton snehu sa dali do pohybu. Princípom snehovej gule sa nabaľovali a nakoniec sa dole svahom rútilo stokilometrovou rýchlosťou viac ako 300-tisíc m3 snehu, ktorý lámal stromy a ničil všetko, čo mu prišlo do cesty. „Lavína sa zastavila po prejdení viac ako jedného kilometra, približne 600 metrov pod chatou, na súvislom pásme mohutných smrekov. Skaly, polámané stromy, časti vleku a výstroj v rotujúcej snehovej mase mali na študentov zničujúci účinok,“ dodal Tolky.
Na mieste tragédie je dnes les. Na pamiatku obetí tam postavili pamätník z drevených stĺpov - totemov, ktoré sa ako varovný prst týčili k oblohe a pripomínali silu prírody. Od roku 1977 na Kubínskej holi organizovali Memoriál obetí snehovej lavíny v obrovskom slalome. Pred 12 rokmi ho pre nepriaznivé poveternostné podmienky zrušili. Po takmer 10-ročnej pauze ho vlani obnovili.