Bratislava 18. apríla (TASR) - Jasnú vôľu pristúpiť k úprave mzdových tabuliek pre pedagógov, lekárov a zdravotné sestry deklaroval dnes predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda po dvojhodinovom pracovnom rokovaní, na ktorom sa zúčastnili podpredseda vlády SR Ivan Mikloš, ministerka financií SR Brigita Schmögnerová, minister zdravotníctva SR Roman Kováč a minister školstva SR Milan Ftáčnik.
Na brífingu Dzurinda konštatoval, že rezortní ministri školstva a zdravotníctva predložili viac alternatív, ktoré posúdia na treťom pracovnom stretnutí 2. mája po zasadnutí vlády SR. Zároveň zdôraznil, že kabinet o týchto otázkach definitívne rozhodne už 9. mája.
Zvýšenie platov zdravotníckym pracovníkom vyplýva z prijatého uznesenia Národnej rady (NR) SR z 13. decembra 2000. V ňom NR SR žiada vládu SR použiť plánované finančné prostriedky pre zdravotníckych pracovníkov v sume 3,4 miliardy korún na plošné zvýšenie tarifných platov. Uznesenie NR SR podľa Dzurindu má odporúčací charakter a vláda ho plne akceptuje. "Nie je možné, aby v plnom rozsahu bol kabinet chápaný ako adresát žiadosti Národnej rady SR," povedal. Zároveň dodal: "Predmet žiadosti NR SR je v kompetencii zdravotných poisťovní." Dzurinda odmietol tvrdenie, že by vláda získavala čas na riešenie tejto otázky.
Podľa premiéra je po dnešnom rokovaní "evidentné, v akých mantineloch sa môžeme pohybovať, aké dopady to bude mať na štátny rozpočet, ako aj to, že je potrebné hľadať ďalšie vnútorné zdroje v sektore zdravotníctva a školstva." Odmietol však konkretizovať finančné nároky na štátny rozpočet, ktoré vyplývajú z alternatív predložených rezortnými ministrami.
Podľa zdroja TASR minister Ftáčnik predložil dnes alternatívy úprav vládou schváleného návrhu zákona o verejnej službe, ktorý v súčasnej podobe nezaručuje sľubované zvýšenie miezd učiteľov. Prvá alternatíva, na ktorú je potrebných 1,4 miliardy korún, počíta s navrhnutou samostatnou mzdovou tabuľkou pre pedagógov a zachovaním časti osobných príplatkov. Objem mzdových prostriedkov na druhú alternatívu, ktorou je samostatná mzdová tabuľka učiteľov a zachovanie výšky súčasných osobných príplatkov, je približne 2,5 miliardy korún. Tretia alternatíva, ktorá počíta s rovnakou tabuľkou tarifných platov pre učiteľov a zdravotníckych pracovníkov a ponechaním časti osobných príplatkov, by si vyžiadala asi 3 miliardy korún.
*za jh lt na
NNNN