ŽILINA 10. januára (SITA) - Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) sprísnil od tohto roka podmienky pre žiadateľov v sociálnej oblasti. Ide o návrh žilinského župana Juraja Blanára po doterajších skúsenostiach, keď zákony umožňovali dávať príspevky aj tým, ktorí majú podlžnosti voči poisťovniam, daňovým úradom alebo ďalším orgánom štátnej správy. "Nechceme, aby sa stávali prípady podobné medializovanému problému so subjektom Privilégium,“ dodal Blanár. Poslanci ŽSK schválili na poslednom zasadnutí v minulom roku dodatok k Všeobecne záväznému nariadeniu, ktoré definuje spôsob, podmienky a výšku poskytovania finančného príspevku na úhradu nákladov za sociálne služby, sociálne poradenstvo, sociálnu prevenciu a opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na území ŽSK.
Finančný príspevok podľa nového dodatku možno poskytnúť len tým subjektom, ktoré predložia potvrdenie príslušného daňového úradu o splnení daňových povinností, potvrdenie sociálnej a zdravotných poisťovní o tom, že žiadateľ u nich nemá evidované žiadne nedoplatky poistného, ale aj potvrdenie orgánov štátnej správy, že nemá voči nim žiadne nevyrovnané záväzky. Tiež čestné vyhlásenie, že nie je v konkurze alebo v likvidácii a nie je voči nemu vedené exekučné konanie či čestné vyhlásenie o neporušení zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania.
Novinkou je, že o peniaze na sociálne služby môžu ŽSK v tomto roku popri neštátnych subjektoch požiadať aj obce a mestá. "Spoluprácu s obcami a mestami považujem za dôležitú v každej oblasti. Spojenie síl v sociálnej oblasti zlepší sociálne služby na území nášho kraja,“ konštatoval Blanár.
ŽSK plánuje použiť tento rok pre 29 neštátnych subjektov, ktoré poskytujú sociálnu pomoc, 61 miliónov korún na prevádzku ich 35 stredísk sociálnej pomoci.