Bratislava 10. januára (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš si želá, aby Slovensko ratifikovalo Lisabonskú zmluvu medzi prvými krajinami. Na dnešnej bilančnej tlačovej besede na pôde Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR dodal, že jeho rezort bude v najbližších týždňoch intenzívne spolupracovať s parlamentom na bezproblémovom procese schvaľovania dokumentu.
Celkovo hodnotí minister rok 2007 ako úspešný, na čom sa podpísalo najmä pôsobenie Slovenska v Bezpečnostnej rade (BR) OSN. "BR OSN je výkladná skriňa diplomacie, keď tam nepracujete konzistentne, rýchlo vás odhalia," pochvaľoval si Kubiš jasnú zahranično-politickú orientáciu a profesionálnu prácu slovenských diplomatov.
Svojím fungovaním slovenská diplomacia podľa šéfa rezortu zahraničia jasne deklarovala svoju zodpovednosť za vývoj vo svete. Vyzdvihol aj prácu osobitného vyslanca EÚ Miroslava Lajčáka v Bosne a Hercegovine, ktorý si tam svojou prácou a prístupom vybudoval značné renomé.
Tón v minulom roku udávali udalosti súvisiace s EÚ - vstup Rumunska a Bulharska do únie, rozšírenie schengenského priestoru a proces prípravy na prijatie eura. Na margo udalostí v Slovinsku, kde prijatie eura spôsobilo ťažkosti, uviedol, že s novou menou netreba strašiť, ale koncepčne pracovať.
Vzťahy so susednými krajinami označil Kubiš za dobré, aj keď sme sa nevyhli problémom. Na mysli mal predovšetkým vzťahy s Maďarskom, ktoré sú zaťažené napríklad nevyriešenou kauzou študentky Hedvigy M. K zlepšeniu vzťahov s naším južným susedom by mala prispieť návšteva premiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorá sa pripravuje, ale jej termín zatiaľ nie je známy.
Šéf slovenskej diplomacie nepovažuje návštevu premiéra Roberta Fica na recepcii kubánskeho veľvyslanectva za rozpornú s politikou EÚ. "Politika EÚ voči Kube stojí na rozvoji spolupráce a dialógu, musíme s nimi komunikovať," komentoval Ficovo rozhodnutie osláviť kubánsku revolúciu. Upozornil aj na ľavicovú orientáciu šéfa exekutívy, ktorou sa netají a na ľavicový program, s ktorým vyhral voľby. "Účasť Fica na recepcii treba dať aj do tohto kontextu," konštatoval.
Spoluprácu s Ruskou federáciou označil minister za strategickú. Víta najmä prílev ruských investícií a rozvoj hospodárskych vzťahov. Čo sa týka výstavby protiraketovaj základne USA a súvisiacich zariadení v strednej Európe, ktorá ruskú stranu znepokojuje, minister si želá, aby boli tieto kroky koordinované s plánmi NATO. "Vznikajú otázky, sú rozdiely vo videní hrozieb, ale sme veľmi radi, že dnes dochádza k intenzívnemu dialógu medzi USA, Ruskom, Českom a Poľskom," zhodnotil situáciu Kubiš.
Prioritou v roku 2008 zostáva región západného Balkánu, najmä Srbska. Minister očakáva skoré vyhlásenie nezávislosti Kosova. Slovenská zahraničná politika bude naďalej podporovať integračné ambície balkánskych krajín vo vzťahu k ÉU. Rovnako sa bude diplomacia usilovať o zrušenie vízovej povinnosti pre občanov SR zo strany USA. Skúsenosti z pôsobenia v BR OSN sa budeme usilovať využiť pri kandidatúre do Rady pre ľudské práva OSN. Otázku energetickej bezpečnosti bude MZV SR riešiť v spolupráci so zakaukazskými krajinami (Gruzínsko, Azerbajdžan) a s krajinami strednej Ázie.