SME

Kubiš: Ísť na recepciu Kuby nepovažujem za vhodné

Minister zahraničných vecí Ján Kubiš nepovažuje účasť na recepcii kubánskeho veľvyslanectva za vhodnú, ani za potrebnú. Korešponduje však s názormi Roberta Fica.

Kubiš na tlačovej besede konštatoval, že na Kube pretrvávajú problémy v dodržiavaní ľudských práv a základných slobôd. Poukázal aj na prípady, keď nášho občana zadržiavali a nedovolili mu kontakt s ambasádou, ako aj na minulotýždňové vyhostenie slovenskej občianky. Problém vidí minister najmä v tom, že dostala víza a následne ju vyhostili s argumentom, že je na zozname nežiaducich osôb.

"Tieto otázky sú pre nás problém. Preto ste nevideli ministra zahraničných vecí ako reprezentanta zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Videli ste predsedu strany Smer, človeka, ktorý sa netají svojimi ľavicovými názormi a s takýmito názormi vstupoval do volieb a s takýmito názormi získal vysokú podporu pre seba a svoju stranu a získavajú naďalej," povedal Kubiš.

SkryťVypnúť reklamu

Nemáme taký prísny protokol

Účasť premiéra, jeho hovorkyne, hovorcu prezidenta, ministra a poslancov vládnej strany na oslavách kubánskej revolúcie podľa ministra netreba ani preceňovať. Slovensko nemá prísny protokol ako niektoré iné krajiny. Jednotne nie sú upravené pravidlá kým a na akej úrovni je štát zastúpený na recepciách. Ak by sme takéto pravidlá mali, dali by sa podľa Kubiša z rozsahu a úrovne zastúpenia na recepcii kubánskeho veľvyslanectva vyvodzovať ďalekosiahle závery. Dodal však, že aj naši politici sa snažia o prítomnosť na recepcii štátov, ku ktorým majú určité vzťahy.

Kubiš podobne argumentoval aj v minulosti, keď sa Ficov názor rozchádzal s oficiálny postojom slovenskej diplomacie. Stalo sa tak v prípade postoja k vybudovaniu protiraketového systému v Česku a Poľsku. Zatiaľ čo Fico vyhlásil, že by nebol za umiestnenie podobného systému na Slovensku, Kubiš umiestnenie obranného systému v susedných krajinách obhajoval.

SkryťVypnúť reklamu

Minister dnes tiež pripomenul, že premiérova návšteva kubánskej oslavy neprotirečí politike EÚ voči krajine. V rámci jednotlivých krajín EÚ sa však postoje voči Kube rôznia. Napríklad Španielsko presadzuje ku krajine zhovievavý prístup, k ostrým kritikom zas patrí susedné Česko.

Samotný Fico sa ešte v stredu pred návštevou recepcie obhajoval, že Slovensko má s Kubou riadne diplomatické styky, návšteva podujatia je preto podľa neho v poriadku.

Robert Fico bol na recepcii kubánskeho veľvyslanectva aj pred rokom. Tentokrát tvrdil, že si pôjde iba dať jedno mojito, podá ruku veľvyslancovi a odíde. Na recepcii sa však zdržal, rovnako ako jeho hovorkyňa Silvia Glendová, hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová-Rýsová, minister kultúry a podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič, poslanci za Smer-SD Róbert Madej a Maroš Kondrót, hovorca prezidenta Marek Trubač. Predseda vlády strávil istý čas aj v dôvernom rozhovore s veľvyslancom Kuby. Agentúra SITA zverejnila fotografiu, na ktorej diskutuje s kubánskym veľvyslancom za stolom, fajčiac kubánsku cigaru a popíjajúc mojito. Na recepcii bol aj bývalý predseda Komunistickej strany Slovenska Jozef Ševc a predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

SkryťVypnúť reklamu

Počas Ficovej vlády sa výrazne oživujú vzťahy s Ruskom

Kubiš na tlačovej konferencii hodnotil slovenskú zahraničnú politiku. Podľa neho sa počas vlády Roberta Fica výrazne oživujú vzťahy Slovenska s Ruskom. Medzi hlavné priority slovenskej diplomacie minister označil rozvoj vzťahov so susedskými krajinami a plán Slovenska zaviesť od roku 2009 euro.

"Vo vzťahu k Ruskej federácii dochádza za tejto vlády k výraznému oživeniu vzťahov (...), v každom prípade je to strategický partner," povedal Kubiš. Minister pripomenul, že medzi krajinami narastá vzájomný obchod, pričom výrazne stúpol aj vývoz do Ruska.

Za Dzurindu USA, za Fica Rusko

Dôraz na zlepšovanie vzťahov s Ruskom kládla Ficova vláda od svojho nástupu v roku 2006, predošlému pravicovému kabinetu Mikuláša Dzurindu súčasný premiér vyčítal príliš silnú orientáciu na USA. Vláda i Kubišovo ministerstvo však zdôrazňovali, že prioritnými partnermi Slovenska zostávajú EÚ i NATO.

SkryťVypnúť reklamu

"Chcem potvrdiť náš záujem o rozširovanie partnerskej spolupráce s krajinami na východ od našich hraníc, či už je to Ukrajina, Ruská federácia," poznamenal minister. Doplnil tiež, že sa pripravuje návšteva ruského premiéra na Slovensku, termín však podľa neho zatiaľ známy nie je.

Rusko je pre Slovensko dôležité najmä z energetického hľadiska, keďže krajina je do veľkej miery závislá od ruského plynu a ropy, Slovensko má však podľa Kubiša záujem aj o ruské investície. "Nemáme žiadnu predpojatosť voči ruským investíciám," povedal minister.

Prípad Hedviga je bremenom vo vzťahoch s Maďarskom

Prípad Hedvigy Malinovej je bremenom, ktoré bráni zlepšeniu slovensko-maďarských vzťahov, priznal Kubiš. Akékoľvek riešenie tohto prípadu by vzťahom pomohlo.

SkryťVypnúť reklamu

"Nechcem oživovať tento prípad, je sám osebe zrejme zamotaný....Ale viem jedno. Niečo sa stalo a bez toho, aby sa tento prípad uzavrel transparentne, uzavrel tak, aby všetci mali jasno v tom, čo sa stalo a uzavrel vyvodením dôsledkov, nás bude vždy zaťažovať," povedal na tlačovej besede.

Nedá sa očakávať, že sa na tento prípad zabudne a vzťahy sa zlepšia bez jeho riešenia. "Až bude tento prípad vyriešený, tak sa pohneme ďalej, nech už bude výsledok šetrenia akýkoľvek. Myslím si, že sa nám podarí odstrániť jedno určité bremeno, ktoré predsa len vplýva, aspoň ovplyvňuje psychológiu, atmosféru - keď nie inak, vzťahov," uviedol šéf diplomacie.

SR a Maďarsko pripravujú schôdzku premiérov Roberta Fica a Ferenca Gyurcánya. Potvrdila to aj maďarská ambasáda. Podľa nej by sa mali koncom januára zísť vicepremiéri a rokovanie definitívne dohodnúť. Premiéri by sa mohli stretnúť do leta. Kubiš zaradil upevňovanie vzťahov so susedmi, vrátane Maďarska, medzi priority slovenskej diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu