Bratislava 10. januára (TASR) - Množstvo dezinterpretácií v dnešnom vyjadrení Miklósa Csapodyho z opozičného Maďarského demokratického fóra (MDF) na margo vzťahu slovenskej politiky a histórie naznačuje, že ide o zámernú provokáciu. Pre TASR to povedal politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied.
Csapody dnes v raňajšej relácii maďarskej verejnoprávnej relácie vyhlásil, že "primitivizmus slovenskej politiky je v podstate civilizačným kultúrnym bojom, ktorý stavia na mýtických hrdinoch starej slovanskej mytológie vytvorenej z neexistujúcej slovenskej histórie." Zároveň dodal, že "slovenská vládnuca koalícia sa programovo pripravuje na falšovanie dejín a popiera existenciu maďarskej menšiny na Slovensku." Vyzval preto maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya, aby podnikol kroky na ochranu slovenských Maďarov.
Podľa Marušiaka Csapody pravdepodobne zámerne prisudzuje výroky Jána Slotu, ktorý označil maďarskú menšinu za maďarsky hovoriacich Slovákov, celej vládnej koalícii. "Výroky Jána Slotu sú, samozrejme, urážlivé," povedal Marušiak s dodatkom, že na ne radikálni maďarskí politici neustále odpovedajú v podobnom tóne a dnes už je ťažké určiť, kto s tým začal prvý. Upozornil, že podpredseda vlády SR pre ľudské práva Dušan Čaplovič spomínaný výrok Jána Slotu okamžite odsúdil.
Zatiaľ čo Csapodyho poznámku o neexistujúcej slovenskej histórii označil Marušiak za politický folklór, jeho výzvu maďarskému premiérovi označil za nebezpečný politický signál, lebo smeruje k medzinárodnej konfrontácii. O to závažnejší, že MDF sa po nasledujúcich parlamentných voľbách môže stať súčasťou maďarskej vládnej koalície.
"Práve MDF sa stáva zástupcom naozaj radikálnych, extrémistických síl v Maďarsku," poznamenal politológ, podľa ktorého MDF pôvodne vzniklo ako umiernenejšia alternatíva ku konfrontačnej politike Fideszu Viktora Orbána, postupom času sa však radikalizovalo.
Snahy slovenských politických strán o prezentáciu historických tém sú podľa Marušiaka motivované potrebou posilniť svoju čitateľnosť z hľadiska voličov. "Je samozrejmé, že politická reprezentácia hľadá korene a osobnosti, na ktoré sa môže odvolávať. Je to aj istý spôsob legitimizácie," uviedol s dodatkom, že do istej miery ide aj o posilnenie identity slovenského národného štátu v Európskej únii. Hranice korektnosti využívania historických tém v politike podľa neho súvisia a charakterom identity spoločnosti. "Kolektívna pamäť je svojím spôsobom konštrukt," povedal s dodatkom, že už z tohto titulu obsahuje aj mýty. Úlohou historickej vedy je podľa neho tieto mýty dekonštruovať. Z hľadiska politiky, ale aj médií je podľa neho dôležité vystupovať najmä proti deštruktívnym mýtom, ktoré vyvolávajú konfrontácie a komplikujú život v demokratickej Európe.