Topoľčianky. Prehliadkou zámku sa začala dnešná návšteva českého prezidenta Václava Klausa v Topoľčiankach. Prezidenta s manželkou Líviou, ktorých sprevádzal slovenský prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou, vítalo pred zámkom niekoľko stoviek školákov.
VIDEO: Ľudia v Topolčiankach na Masaryka spomínajú v dobrom
KAMERA: Eugen Korda
Vedenie zámku si obidvoch prezidentov uctilo typickou slovenskou slivovicou. Svoju návštevu v Topoľčiankach označil Klaus za symbolickú. Nostalgiu za bývalou spoločnou Československou republikou podľa vlastných slov nevníma. Rozdelenie federácie od začiatku roka 1993 bola podľa neho nevyhnutnosť. "Nedalo sa to v danej chvíli urobiť inak. A vývoj v obidvoch krajinách po rozdelení federácie dokazuje, že to obidvom štátom, najmä Slovensku, prospelo," konštatoval.
"Je to pre nás mimoriadny zážitok a je zvláštne, že za celých tých mnoho rokov tu človek nebol. Vždy to bolo skôr mimo cesty, ktoré som tu robil," poznamenal Klaus, ktorý dnes ukončí dvojdňovú návštevu Slovenska.
V žrebčíne sa prezidentom predstavili cvičené kone, hlavy štátov si prezreli aj stajne a vypočuli výklad o jednotlivých plemenách. Pred Klausovým večerným odletom do Prahy mali na programe ešte prehliadku blízkej zubrej obory a návštevu miestneho vinárskeho závodu.
Gašparovič privítal Klausa na oficiálnom stretnutí vo štvrtok v Bratislave. Spolu diskutovali aj so študentmi gymnázií. Večer Klaus navštívil predstavenie v Slovenskom národnom divadle.
Klausa vo februári čaká volebný súboj o prezidentskú funkciu na druhé päťročné obdobie. Prezident sa bude môcť oprieť o podporu poslancov a senátorov ODS, ktorú dlhé roky viedol. Jeho protikandidátom je česko-americký ekonóm Jan Švejnar.
Zámok v Topoľčiankach je národnou kultúrnou pamiatkou. V rokoch 1923 - 1951 slúžil ako letné sídlo prezidentov Československej republiky. Častým hosťom bol v Topoľčiankach T.G. Masaryk, ktorý prišiel prvýkrát do Topoľčianok v roku 1923 a potom navštevoval zámok pravidelne každé leto až do roku 1933. Prvý československý prezident prijímal na zámku rôzne diplomatické návštevy a členov vlády na čele s jej predsedom. Už 19 dní po Masarykovej smrti bol odhalený pomník na lúke pod hradom Hrušov, ktorý rád navštevoval. Pomník stojí na rovnakom mieste dodnes. Socha T.G. Masaryka v životnej veľkosti zdobí vstupnú halu kaštieľa. V pôvodnom stave zostal zachovaný aj prezidentský apartmán. V pracovni je starý telefónny zoznam Prahy a stôl, za ktorým prezident úradoval.
Autor: šif

Beata
Balogová
