PREŠOV 11. januára (SITA) – Riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Prešove Alena Krištofíková hodnotí svoj prvý rok vo funkcii ako náročný, vytýčené ciele sa jej podarilo splniť asi na 80 %. Ako uviedla na dnešnej tlačovej besede, považuje to za úspech a dobrý impulz do nového roka, ktorý bude rokom ústretovosti vo vzťahu ku klientom. Na úrade sa jej podarilo presadiť nový systém práce, ktorý preferuje individuálny prístup k nezamestnaným, zaviedla prísnejší režim v oblasti pohľadávok, po rokoch sa obnovila komunikácia so zamestnávateľmi, na vyššiu úroveň sa dostala spolupráca so samosprávami v územnom obvode Prešov, Sabinov, kde siahajú kompetencie úradu. K vlaňajším úspechom riaditeľka radí aj zavedenie poradenstva na školách, zorganizovanie Burzy informácií, vytvorenie Rady na zvyšovanie zamestnanosti a zriadenie vlastnej webovej stránky. Spoznať vlastné rezervy im pomohol prieskum zameraný na spokojnosť klientov s prácou úradníkov, ktorý si nechal vypracovať ÚPSVaR nezávislou inštitúciou.
K zlepšeniu informovanosti o voľných pracovných miestach by mal v najbližších dňoch prispieť monitor, ktorý umiestnia vo vestibule budovy úradu práce na Slovenskej ulici. V pravidelných intervaloch tu budú púšťať videozáznamy o voľných pracovných miestach, na ktorých bude vidno konkrétne pracovisko aj firmu, ktorá prácu ponúka.
Na prešovskom úrade práce sa uchádzalo vlani o prácu okolo 14 000 nezamestnaných. Evidovaná miera nezamestnanosti sa v Sabinovskom okrese pohybovala okolo 17 %, v Prešovskom okrese mierne nad 11 %. Úrad práce pocítil koncom roka aj konkrétny dopad realizovaného hromadného prepúšťania v odevnej firme OZKN Prešov, kde prišlo o prácu všetkých zhuba 500 zamestnancov vrátane žien na materskej dovolenke. Aj keď v regióne je trvalo záujem o profesiu krajčírky, na úrad sa prišlo zapísať do evidencie nezamestnaných vysoké percento týchto prepustených ľudí. Najväčšie problémy s umiestnením na trhu práce majú s dlhodobo nezamestnanými. Krištofíková informovala, že v ich evidencii sa nájdu aj ľudí, ktorí nepracujú vyše desať rokov. Tento stav im krátkodobo pomáhajú riešiť samosprávy, ktoré s úradom práce uzatvárajú dohody o aktivačných prácach. Ročne podpíšu okolo 15-tisíc takýchto dohôd, toto číslo sa však nezhoduje s počtom nezamestnaných, pretože s niektorými sa uzatvárajú zmluvy opakovane. Za minulý rok musel ÚPSVaR udeliť aj veľa sankcií poberateľom dávok v hmotnej núdzi, ktorí sa nakrátko zamestnali a nesplnili si oznamovaciu povinnosť.