"Miesto toho, aby sa venovali práci s pacientom, polovicu svojho pracovného času venujú ich vypisovaniu," uviedol pre TASR prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andrej Janco.
Podľa diabetológa Jaroslava Fábryho zavedenie zmeny spôsobuje problémy, a to nielen pre mladých, ale aj starých ľudí. "Cesta k obvodnému lekárovi kvôli lístku môže niekedy trvať aj dve až tri hodiny. Problematické je to najmä pre starších ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých," skonštatoval v rozhovore pre TASR. Fábry potvrdil, že pokiaľ chodili ľudia na diabetológiu bez lístkov, zachytili podstatne viac ochorení.
Vypisovanie lístkov pre špecialistov nie je žiadna novinka pre Dagmar Komadelovú z ambulancie praktického lekára v Bratislave. "Vypisovala som ich aj doteraz. Všetci odborní lekári to žiadali, pretože sa báli kontrol," povedala pre TASR.
Praktická lekárka pre deti a dorast Elena Hrbáňová z Košíc uviedla, že zatiaľ problémy s vypisovaním lístkov nemá. Pripustila však, že keď bude pacientov viac, môžu nastať určité problémy. "Ľudia, ktorí idú k špecialistovi, by chceli mať lístok prednostne a určite sa to ľuďom, ktorí čakajú a sú chorí, nebude páčiť," skonštatovala. Lístky k špecialistom vypisovala aj pred tým, no nie v takej miere ako teraz.
Podobné skúsenosti má aj Lucia Mariničová, všeobecná lekárka z Bratislavy. Lístky vypisovala aj v minulosti len v menšej miere, v súčasnosti jej to zaberie asi tretinu pracovného času. Zavedené zmeny majú podľa jej slov dve strany. "Jedna je pozitívna a to, že sa pacienti usmernia a nebudú chodiť dvakrát na to isté vyšetrenie. Na druhej strane však mám viac práce," uviedla.
Únia očakáva, že v dôsledku zavedenia lístkov od obvodného lekára pre špecialistov dôjde k poklesu ich návštevnosti. "To že narastal počet vyšetrení u špecialistov znamená, že to ľudia považujú za najefektívnejšiu službu, ako opakované vyšetrenia u všeobecného lekára, prípadne pobyt v nemocnici," uviedol Andrej Janco. "Považujeme to za dôkaz toho, že poskytujeme kvalitnú a efektívnu zdravotnú starostlivosť," dodal.
Prezident únie zároveň pripustil, že sa tým zvýšila aj možnosť, keď sa premešká rýchla diagnóza a vhodný čas liečby. Takýto pacient skončí v nemocnici, kde sa náklady niekoľkokrát zvýšia. "Dôjde teda k stratám v systéme a nie k šetreniu," skonštatoval.