Bratislava 11. januára (TASR) Najveselšie plesy bývali v 18. storočí v paláci, ktorý dal postaviť Anton Grassalkovich. Išlo vždy o plesy na najvyššej spoločenskej úrovni. Orchester v tom čase dirigoval Joseph Haydn.
V 19. storočí sa na plese v paláci zúčastnil aj manžel princeznej Sissi - František Jozef I. a koncom 19. a začiatkom 20. storočia chodil do rovnakého paláca na plesy Milan Rastislav Štefánik. Pre TASR to zrekapitulovala Miriam Šlosárová z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.
Podľa jej ďalších informácií sa pamätný ples konal aj pri príležitosti svadby dcéry Márie Terézie Kristíny, keď panovníčka venovala mladomanželom Bratislavský hrad.
Šľachta prichádzala na plesy zo širokého okolia. Zo svojho kraja si na ne prinášala špecifické tance, a tak sa na plesoch ocitol napríklad aj odzemok, čo si dnes vieme predstaviť len veľmi ťažko. "K špeciálnym tancom patrili nepochybne aj lopatkový, obuvnícky či ihličkový, ktoré súviseli s charakterom podujatia určeného rôznym zamestnaneckým skupinám, napríklad krajčírom, čašníkom, mäsiarom, kaderníkom, kočišom a podobne," dodala Šlosárová.
Počet účastníkov plesov dosahoval často viac ako tisícku. Na plese železničiarov v roku 1909 len úvodnú štvorylku predtancovalo takmer sto tanečných párov. V počte predtanečníkov ho však predstihol ples práčok, ktorý sa konal v tom istom roku. Na ňom tancovalo úvodný tanec až 300 tanečníkov.
O rok neskôr, na plese živnostníkov, uvádzajú pramene vyše 400 párov a na plese speváckych spolkov ešte viac. Miestne kvetinárstvo dokonca venovalo dámam grátis vyše 300 ruží. Tisícku hostí prekročil aj prvý ples záchrancov v roku 1902 v priestoroch Bellevue, na ktorom sa zúčastnilo približne 1300 osôb. Na tomto plese mali svoje zastúpenie mesto, vojsko i aristokracia.