Bratislava 12. januára (TASR) Netradičným plesom v rámci plesovej sezóny býva v Bratislave každoročne purimový bál. Podľa informácií predsedu Židovskej náboženskej obce v Bratislave Petra Salnera purimový bál má priebeh podobný plesu, aj keď ide o náboženský sviatok.
"Podávajú sa jedlá na kóšerný spôsob, aj keď sú pripravované z bežných surovín," vysvetlil Salner pre TASR. Ako ďalej dodal, servíruje sa buď ryba, alebo hydina. Mliečne jedlá sa nepodávajú, aby sa nemiešali s mäsom.
Purimový bál organizuje každoročne Slovenská únia židovskej mládeže a pozvanie naň už prijalo mnoho známych osobností. Tohto roku sa purimový bál podľa informácií organizátorov koná začiatkom marca, v závere plesovej sezóny.
Ako pre TASR vysvetlila Viera Kamenická z Múzea židovskej kultúry v Bratislave, Purim bol oddávna ako jeden z mála veselých židovských sviatkov sprevádzaný zábavou, na ktorej sa zúčastňovala celá komunita. Samotným purimom si ľudia pripomínajú záchranu pred vyhubením a víťazstvo nad zlým Hamanom, ktorý túžil zničiť a pokoriť celý židovský národ. Žid Mordechaj ho totiž urazil, pretože mu odmietal vzdávať úctu klaňaním sa na kolenách. Ohrozenie zlým Hamanom včas odhalila kráľovná Ester, ktorá bola pôvodom tiež židovka. Dokázala kráľovi, že Hamanove obvinenia sú lživé. Hamana a jeho synov nechal kráľ popraviť a židia mohli oslavovať svoje oslobodenie na celom území Perzie.
Počas každoročných osláv tohto sviatku je prikázané čítanie príbehu kráľovnej Ester a statočného Mordechaja Megila Ester. Usporadúvajú sa detské karnevaly alebo divadelné predstavenia, znázorňujúce vtedajšie udalosti. Vzájomne sa obdarúvajú drobnými darčekmi, organizujú sa zbierky pre chudobných. K veselej nálade patria aj masky. Radosť vyjadruje sviatočná hostina, ktorá býva usporadúvaná v spoločnosti priateľov a známych. Počas čítania z Knihy Ester je zvykom, že meno zákerného Hamana je prehlušované dupotom alebo rapkáčmi.