BRATISLAVA 12. januára (SITA) - Sadzobníky obcí za poskytovanie informácií sú v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám. Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobila Transparency International Slovensko (TIS) v novembri 2007 v 22 mestách a mestských častiach väčších ako 5000 obyvateľov a 18 obciach a mestských častiach menších ako 5000 obyvateľov. TIS v ňom sledovala poplatky, ktoré vyberajú samosprávy za poskytovanie informácií. Infozákon určuje výšku poplatkov na úrovni materiálových nákladov na poskytnutie informácie. TIS počas prieskumu nezistila prípad extrémne vysokého poplatku. Ako ďalej agentúru SITA informoval koordinátor samosprávneho programu TIS Ivan Rončák, niektoré obce však účtujú neprimerane vysoké poplatky za dátové nosiče, ide napríklad o Bardejov, Čadcu, Holíč, Sninu, Terchovú a Zvolen.
Podľa prieskumu TIS patrí poskytovanie informácií občanom medzi výrazne marginálne činnosti obcí a miest. "Svedčí o tom množstvo vybratých poplatkov za rok 2006 ako aj fakt, že mnohé obce a mestá sa nestretli napríklad s požiadavkou na poskytnutie informácií formou audio alebo videozáznamu. Nemajú tiež upravenú túto oblasť poskytovania informácií. Informácie poskytujú bezplatne a nemajú ani stanovenú hranicu, do ktorej odpúšťajú poplatok za poskytnutie informácií a nevedú evidenciu poplatkov za poskytovanie informácií," uvádza sa v správe TIS. Mnohé samosprávy nedostali v roku 2006 nijakú žiadosť o informácie na základe infozákona. Obce alebo mestá najčastejšie žiadajú občania o informácie telefonicky alebo e-mailom a samosprávy im týmto spôsobom aj odpovedajú, čím im vznikajú minimálne náklady. Obce často poskytujú informácie aj osobne.
TIS v prieskume vychádzala z ustanovenia infozákona, podľa ktorého výška poplatku za poskytnutú informáciu nesmie prekročiť výšku materiálnych nákladov spojených so zhotovením kópií, so zadovážením technických nosičov a s odoslaním informácie žiadateľovi. "Práve výška poplatkov za poskytnutie informácií je často nástrojom samospráv ako sťažiť občanom prístup k informáciám, respektíve žiadajúceho občana za jeho ´zvedavost´ potrestať," uvádza TIS. Na druhej strane sa samosprávy, podľa TIS, často sťažujú, že im poskytovanie informácií prináša nadmerné finančné a personálne zaťaženie.
Monitoring TIS sa uskutočnil v rámci projektu Posilňovanie úlohy miestnych a regionálnych watchdogových organizácií v boji proti korupcii v rámci programu Podpora občianskej spoločnosti v krajinách, ktoré sa stali členskými štátmi EÚ 1. mája 2004 administrovanom Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie
pre slobodu, bezpečnosť a spravodlivosť. Prieskum sledoval zákonom stanovené informačné povinnosti samospráv, ale aj informačné služby, ktoré samosprávy poskytujú nad rámec zákona.