Bratislava. Na Slovensku sa nachádza 149 segregovaných rómskych osídlení na okrajoch alebo mimo obcí. Podiel nelegálnych obydlí je v nich pritom vyšší ako 20 percent. Uvádza sa to v návrhu strednodobej koncepcie rozvoja rómskej národnostnej menšiny v SR, ktorú Úrad vlády (ÚV SR) predložil do pripomienkového konania.
Najvyšší podiel nelegálnych obydlí (49 percent) je v osídleniach, ktoré sú mimo obce a najčastejším typom nelegálnych bydlísk sú chatrče. Tie tvoria takmer 16 percent všetkých obydlí a býva v nich 14 percent obyvateľov rómskych osídlení.
V koncepcii, ktorá je zameraná na oblasť vzdelávania, zdravia, zamestnanosti a bývania a na tri vzájomne súvisiace problémové okruhy - chudobu, diskrimináciu a rodovú rovnosť, sa uvádza, že v rómskych obydliach je na vodovod napojených 39 percent osídlení, na kanalizáciu 13 percent, na plyn 15 a na elektrinu 89 percent obydlí. "Z hľadiska infraštruktúry bolo identifikovaných 46 osídlení, ktoré nemajú takmer žiadnu technickú infraštruktúru, a to vodovody, kanalizáciu, plyn, ani asfaltovú prístupovú cestu," konštatuje ÚV s tým, že z uvedeného počtu nemá elektrinu 12 osídlení. Väčšina z nich sa nachádza v Košickom, Prešovskom a v južnej časti Banskobystrického kraja.
V tejto súvislosti treba podľa koncepcie okrem iného vytypovať rómske osady, ktorých existencia na terajšom území je z rôznych dôvodov nevyhovujúca a premiestniť ich tak, aby sa výrazne zlepšila šanca ich obyvateľov prekonať sociálne vylúčenie a segregovanú uzavretosť. Tak isto je potrebné spolupracovať s Ministerstvom pôdohospodárstva SR a Slovenským pozemkovým fondom pri usporiadaní pozemkov v rómskych osadách s cieľom legalizácie nelegálnych rodinných domov a prípravy stavebných pozemkov.
V osídleniach žije na základe výsledkov Sociografického mapovania rómskych osídlení na Slovensku (2004) 320 000 obyvateľov, čo predstavuje asi 3,5-násobok počtu, ktorý udávajú oficiálne štatistiky Štatistického úradu SR z ostatného sčítania obyvateľov. Podľa neho bol v roku 2001 počet Rómov na Slovensku 89 920 a podľa demografickej štatistiky v roku 2004 ich bolo 96 257.
Veková štruktúra rómskej populácie je značne odlišná od celoslovenského priemeru aj od priemeru EÚ. V porovnaní s celoslovenským i európskym trendom je rómska populácia progresívna s výrazným podielom mladších vekových kategórií a zároveň s nižším podielom skupín v produktívnom veku a starších ročníkov. Táto skutočnosť je dôsledkom vyššej pôrodnosti. Priemerná dĺžka života rómskych žien a mužov je kratšia o 12 až 15 rokov v porovnaní s majoritnou populáciou. Približne polovica Rómov žije integrovane rozptýlene medzi majoritnou populáciou. Zvyšná časť žije v marginalizovaných komunitách, ktoré sa klasifikujú ako segregované a separované (v obciach) a koncentrované (v mestách).