Podľa psychológov samotný zápis neslúži na diagnostiku dieťaťa, všímajú si, či sa dieťa nevymyká normám.
"Psychológa nedobehnú, on veľmi rýchlo zistí, čo má dieťa len natrénované. Mali by mu skôr povedať: poď, ideme si vyskúšať, či si už dosť veľký na školu," uviedol pre TASR riaditeľ Pedagogicko-psychologickej poradne (PPP) a Centra výchovno-psychologickej prevencie (CVPP) v Bratislave Pavol Vančo.
Kým mnohí malí odvážlivci sa tešia, niektorí sú v strese už len z toho, že idú do neznámeho prostredia, k neznámym ľuďom. Veľa detí sa počas zápisu nedokáže od mamy odtrhnúť, čo môže podľa psychológov signalizovať jeho nedostatočnú sociálnu zrelosť. Ak sa ukáže, že nie je spôsobená len stresom, môže byť dôvodom na ročné odloženie nástupu. Rovnako sú dôvodmi na odklad nedostatočná telesná zrelosť a zdravotné problémy. Ak ani potom dieťa nedospelo, je potrebné navštíviť odborníkov.
Psychológovia sa zhodujú, že ak dieťa absolvuje aspoň posledný ročník predškolskej dochádzky, nemusí sa báť a zvládne požiadavky - nakresliť postavu, poznať farby a jednoduché tvary, určovať jednoduché logické poradia - kto je prvý, kto je posledný a iné. Nedostatočná či nulová predškolská príprava sa najviac odzrkadľuje u detí zo sociálne znevýhodneného, málo podnetného a rómskeho prostredia.
"Dá sa povedať, že minimálne 80 percent z nich prichádza na zápis nepripravených. Základným problémom je, že tie deti nevedia po slovensky a nerozumejú spisovnému jazyku. Napríklad im ukazujeme obrázky, ktoré majú popísať alebo pomenovať a oni to nevedia po slovensky, tak to povedia po rómsky," doplnila špeciálna pedagogička a riaditeľka PPP s CVPP v Spišskej Novej Vsi Viera Šilonová. Práve preto sa na zápisoch na východnom Slovensku pri diagnostike školskej zrelosti zúčastňuje aj asistent učiteľa alebo rodič, ktorý rozhovor tlmočí.
Väčšina týchto detí však neovláda ani svoje telo, majú problémy s uchopením a držaním ceruzky, schopnosť vymaľovať obrázok u nich absentuje. Nevedia rozlišovať farby, geometrické tvary, nemajú základné hygienické návyky ani priestorovú orientáciu.
"Odklad sa u nich neodporúča, lebo by nemal efekt, keďže dochádzka do škôlky by bola opäť nulová. Práve naopak, odporúča sa im čo najskoršie zaškolenie v tzv. nultých ročníkoch," uzavrela Šilonová.
Tam s deťmi pracujú pedagógovia, pričom okrem riadneho vyučovacieho plánu stimulujú tie oblasti vývoja dieťaťa, ktoré má oslabené. Po roku bývajú deti opäť diagnostikované. Aj tu je však základnou podmienkou úspechu poctivá dochádzka.