Bratislava 13. januára (TASR) - Dokončenie transformácie vojenského školstva, stabilizácia personálu ozbrojených síl SR, dobudovanie druhej etapy výcvikového priestoru Lešť a modernizácia ozbrojených síl SR budú štyri základné priority Ministerstva obrany SR v roku 2008. V dnešnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12, to uviedol minister obrany František Kašický.
Rok 2008 by mal byť podľa jeho slov aj rokom realizácie systémových zmien v rezorte a modernizácie ozbrojených síl. Pre tohtoročný rozpočet urobil rezort plány s výhľadom do roku 2010. Rozpočet je podľa slov ministra obrany urobený tak, aby sa jednak stabilizoval personál, ale finančné prostriedky sú vyčlenené aj na modernizáciu. Prevádzkové náklady sú zhruba vo výške 78 percent, ktoré zahŕňajú aj výcvik a samotný chod ozbrojených síl (OS) SR. Na rozvojové a modernizačné programy je určených 22 percent.
Podľa exministra obrany a poslanca za SDKÚ-DS Martina Fedora je rozpočet rezortu najnižší v histórii, teda najhorší pre OS v histórii SR. "Dokonca jedna miliarda príjmov je podmienená predajom majetku," skonštatoval Fedor. Vyslovil nespokojnosť aj s 82-percentnými prevádzkovými nákladmi.
Minister Kašický považuje za úspech aj regrutáciu vojakov. O rezort obrany prejavilo podľa jeho slov záujem 14 000 mladých ľudí. "Dali sme im benefity, ako je príspevok na bývanie, či cestovné," uviedol Kašický. Fedor poukázal najmä na zámer vlády obmedziť regrutáciu a tým aj celkové zníženiu počtov mužstva. Ako dôvod načrtol možnosť, že v dôsledku nárastu mzdových a teda prevádzkových prostriedkov sa znížili prostriedky na rozvoj.
Poslanec za SDKÚ-DS vyjadril nespokojnosť aj so zámerom ministerstva opätovne zavádzať už vyradené bojové prostriedky. "Mladí ľudia, ktorí sa rozhodli do OS vstúpiť, potrebujú aj motivujúce prostredie aby tam naďalej ostali," skonštatoval Fedor. Podľa Kašického však rezort takto šetrí štátny rozpočet. "Bojové vozidlá použijeme po určitej prestavbe na ochranu živej sily vojakov v misiách," objasnil zámer rezortu.
Kašický prezentoval aj zámer rezortu orientovať sa v budúcnosti na misie v Afganistane, Cypre a Balkáne. Skonštatoval, že z Golanských výšin síce odchádza vojenská jednotka, ale Slovensko posilňuje svoju účasť v pozorovateľskej misii. "Prvýkrát v histórii bude náš slovenský pozorovateľ vedúci pozorovateľskej skupiny," uviedol Kašický.