Bratislava 13. januára (TASR) - Aj niekoľkogramové vtáky môžu prežiť treskúcu zimu, pokiaľ majú dostatočný prísun potravy. V opačnom prípade migrujú do teplejších oblastí. Zimné teploty pomáha vtáctvu prekonávať perie, ktoré je podľa ornitológa Mareka Brinzíka zo SOS/BirdLife Slovensko jedným z najdokonalejších tepelnoizolačných materiálov.
Každoročné sťahovanie vtáctva smerom na juh je spôsobené blížiacim sa nedostatkom potravy pre niektoré druhy. "Klesajúce teploty so sebou totiž prinášajú aj nižšiu aktivitu hmyzu," povedal Brinzík. Hmyzožravé vtáky sú tak prinútené presúvať sa za potravou do teplejších oblastí. Nehmyzožravé vtáky ako napríklad bociany migrujú, lebo by sa počas zimy nedokázali uživiť popri konkurencii iných druhov.
Počas zimy nemigruje vtáctvo iba zo Slovenska na juh, ale prilietavajú k nám aj operence zo severu a sibírskej oblasti ako husi, kačice či havrany. "Vo všeobecnosti sú vtáky dobre vybavené na znášanie chladu, problémom je pre ne nedostatok potravy," skonštatoval Brinzík. Podľa jeho slov je perie jedným z najdokonalejších tepelnoizolačných materiálov, vďaka ktorému treskúci mráz prežije aj 14-gramový stehlík.
Na prehlbovanie poznatkov o sťahovaní a zimovaní vodného vtáctva poslúžia aj výsledky Medzinárodného sčítania vodného vtáctva, do ktorého sa Slovensko zapojilo od 12. januára do dnes. Viac ako desaťtisíc účastníkov v Európe, Ázii a severnej Afrike každý rok ráta počet vodných vtákov, ktoré sa z rozsiahlych oblastí severnej Európy a Ázie stiahli na svoje zimoviská. Pri sčítaní sa v Európe zráta viac ako 20 miliónov jedincov.
Dôležité je tiež zisťovanie počtov a druhového zloženia v kŕdľoch zimujúcich vtákov, určovanie najdôležitejších lokalít a monitorovanie ich stavu a ohrozenia. Od 90. rokov sa na medzinárodnom sčítaní vodného vtáctva pravidelne zúčastňuje vyše 100 krajín.