Bratislava 13. januára (TASR) - Súčasný stav zásobovania obyvateľov pitnou vodou z verejných vodovodov nie je dostačujúci, nakoľko k 1. januáru 2005 bolo pitnou vodou zásobovaných iba 84,9 percenta z nich. Slovensko tak zaostáva za väčšinou štátov Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z pracovného návrhu Plánu rozvoja verejných kanalizácií SR, ktorý vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR. To odhaduje, že do roku 2010 poputuje na zlepšenie situácie cca 6,7 miliardy Sk ročne.
V niektorých obciach sú vodovody už rozostavané, ďalšie čakajú na schválenie projektov spolufinancovaných EÚ. V roku 2005 malo rozostavaný vodovod 110 obcí. "Mnohé z nich sú dlhodobo rozostavané, najmä z dôvodov nezabezpečeného financovania," konštatuje sa v návrhu. Rezort chce preto prioritne zabezpečiť ich dokončenie.
Na zabezpečenie rozvoja verejných vodovodov je potrebné dobudovať prívody vody z existujúcich zdrojov, vodovodné siete, vodné zdroje a akumulačné priestory. Celkové náklady do roku 2015 sa predpokladajú na 53,7 miliardy Sk. Takmer 40 miliárd sa má použiť už do roku 2010. Financie majú pochádzať z fondov EÚ, štátneho rozpočtu a z prostriedkov vodárenských spoločností.
Z hľadiska krajov je najlepší stav v zásobovaní vodou v Bratislavskom kraji. Vyrovnane ho nasledujú Trenčiansky, Žilinský, Trnavský a Nitriansky kraj. Za celoslovenským priemerom zaostávajú Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj. Najnepriaznivejšia situácia je v okresoch Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Poltár, Humenné, Svidník, Vranov nad Topľou, kde zásobovanie pitnou vodou nedosahuje 60-percentnú hranicu z celkového počtu sídiel.
Verejný vodovod chýba celkovo v 710 obciach. "Relatívne dobrá situácia je na západnom Slovensku," píše sa v materiáli. Nepriaznivá situácia je naopak v Banskobystrickom kraji, kde je bez verejného vodovodu 154 sídiel, z toho najviac v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. V Košickom kraji je bez verejného vodovodu 121 obcí (najmä v okresoch Košiceokolie a Michalovce). Najviac obcí bez verejného vodovodu je v Prešovskom samosprávnom kraji 269 obcí. Patria sem okresy Humenné, Prešov, Sabinov, Snina, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou.