Bratislava 13. januára (TASR) - Smer-SD si tému vlastenectva, ktorá má tento rok na Slovensku rezonovať, nezvolil náhodne, ale má slúžiť na získanie časti voličov koaličných partnerov SNS a ĽS-HZDS. V dnešnej relácii televízie TA3 to povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
Na margo myšlienok stavať po Slovensku sochy našich historických osobností podotkol, že pocit vlastenectva treba budovať síce aj cez nich, ale je to skôr vec historikov. "Osobnostiam treba nielen sochy stavať, ale si ich aj ctiť, nosiť ich v srdci a podľa nich žiť," poznamenal.
Pre podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho patriotizmus znamená, že tu vybudujeme dobre fungujúce Slovensko. "Vzory pre mňa nie sú tak podstatné, história Slovenska je hrboľatá." Podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič si myslí, že by sme mali oživiť naše dejiny. Mieni, že každá historická osobnosť v našich dejinách má svoje prednosti.
Politici sa dotkli aj opozičného návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica. Hrušovský iniciatívu zdôvodňuje aj nečinnosťou vlády po kauze na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) v súvislosti so zložením jeho vedenia. Podľa neho sme svedkami, že vyhlásenia o rekonštrukcii fondu boli len prázdne reči, pričom narážal najmä na Branislava Brízu, ktorý mal podpísať podľa Fica škandalózne zmluvy a stále je vo vedení SPF. Šéf KDH sa niekoľkokrát kolegov opýtal, ako to chcú riešiť. "Veď ste povedali, že Bríza bude odvolaný," prízvukoval. Urbáni mu odpovedal, že problém je v štádiu riešenia.
Snahu o odvolanie premiéra považujú Urbáni a Čaplovič zhodne za zbytočnú. "Nechápem, prečo opozícia ide s novým návrhom, je to zbytočné. Mne sa zdá, akoby bola vyhasnutá, lebo nevie verejnosti nič zmysluplné predložiť," myslí si podpredseda vlády s tým, že SR dnes potrebuje stabilitu a konsenzus. "Ako by bol záujem opozície vytvárať neistotu, aby sme nemohli dotiahnuť tie projekty, ktoré sú pre Slovensko dôležité. Väčšina spoločnosti vníma kroky vlády pozitívne a toto vyvoláva v opozícii nervozitu," poznamenal Čaplovič. Zároveň pripomenul, že pohyby v SPF sú zmrazené, takže sa nemôže nič stať.
Aj podľa Urbániho chce opozícia svoju politickú neschopnosť kompenzovať zbytočnými aktivitami, ktoré nikomu nepomôžu. "Je nezmyselné teraz v roku 2008 strácať čas," povedal a dodal, že nás čakajú mnohé dôležité úlohy, ako reformná európska zmluva, euro, držanie ekonomiky, zvyšovanie platov, stráženie inflácie či podpora podnikateľov. "Toto sú otázky, ktoré mňa zaujímajú. Teraz to pokladám za mrhanie času," konštatoval a deklaroval stopercentnú podporu premiérovi zo strany ĽS-HZDS.
Spoludiskutéri sa na záver venovali problematike nového tlačového zákona. Podľa Čaploviča je katastrofou, keď máme na Slovensku tlačový zákon ešte z roku 1966. Uviedol, že záväzok prijať nový bol už v programovom vyhlásení vlády. Hrušovský je tiež toho názoru, že ak je právna norma stará, tak by mala byť znovelizovaná. "Vzťah politikov a médií je vždy komplikovaný, to však nemôže byt dôvodom na to, aby nútili novinárov povinne napísať len to, čo si ten politik žiada," prízvukoval.
Podľa Urbániho by mali vydavatelia nakoniec predmetnú normu podporovať, lebo im zvýši čítanosť, "keď sa čitateľ dozvie pravdu aj z tej aj z tej strany," poznamenal na margo novinky v zákone, ktorá zavádza právo na odpoveď dotknutej osoby.