SME

Prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny Bernolák zomrel pred 195 rokmi

Bratislava 14. januára (TASR) - Slovenský rímskokatolícky kňaz, jazykovedec, prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny Anton Bernolák sa narodil 3. októbra ...

Bratislava 14. januára (TASR) - Slovenský rímskokatolícky kňaz, jazykovedec, prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny Anton Bernolák sa narodil 3. októbra 1762 v Slanici, dnes už zaniknutej obci pri Dolnom Kubíne. (O dátume jeho narodenia sú zverejnené aj iné - nesprávne údaje - pozn. TASR.)

Katolícku teológiu študoval na univerzite vo Viedni a na generálnom seminári v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na ideové formovanie jeho osobnosti pôsobili najmä osvietenecké prúdy viedenského centra, kde sa stal oddaným stúpencom jozefínskych reforiem a už ako mladý študent sa stal propagátorom národnobuditeľských snáh slovenského národa. Zaradil sa medzi vzdelanostnú elitu. Ovládal viacero cudzích jazykov, mal rozsiahle znalosti zo všeobecných dejín, ekonomiky, medicíny, prírodných vied, estetiky, hudby a politiky. Rozsahom a historickým zameraním svojho diela patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenského osvietenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Do dejín slovenského národa sa zapísal ako prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny (1787) ako národného spisovného jazyka na základe západoslovenskej slovenčiny, ktorý postupne kodifikoval svojím ďalším jazykovedným dielom. Jeho historický prínos a priekopníctvo je v tom, že vedome nadväzoval na súčasné ekonomicko-spoločenské vývinové tendencie a slúžil začínajúcemu procesu formovania novodobého slovenského národa.

V bratislavskom generálnom seminári, kde dokončoval štúdiá katolíckej teológie, založil Spolok na pestovanie slovenského jazyka a študoval aj dejiny slovanských rečí. Už v roku 1787 vydal v latinčine návod k slovenskému pravopisu Filologicko-kritická rozprava o slovanských písmenách. Držal sa zásady, že slovenská spisovná reč musí vychádzať z jazyka a výslovnosti ľudu a za základ prijal západoslovenské nárečie s niektorými stredoslovenskými prvkami. Vychádzal zo živého úzusu vzdelancov, za prvoradú pokladal výslovnosť, o ktorú sa mal opierať pravopis. (Odstránil rozdiel medzi i-y, nechal iba i. Dôsledne označoval mäkkosť spoluhlások ď,ť,ň,ľ, ktoré sa u neho vyskytujú v takom rozsahu, ako v stredoslovenskej slovenčine. Zaviedol spoluhláskovú skupinu šč, šče a nemala dvojhlásky.)

SkryťVypnúť reklamu

Svoj návrh podoprel v roku 1790 vydaním obšírnej Slovenskej gramatiky (Grammatica Slavica), ktorá sa stala prvou gramatickou normou jeho spisovnej slovenčiny. O rok neskôr (1791) vydal príručku o tvorení slov Etymológia slovenských slov. Kodifikáciu spisovnej slovenčiny dovŕšil veľkým päťzväzkovým slovníkovým dielom Slovár slovenskí, česko-laťinsko-ňemecko-uherskí, no jeho vydania sa nedožil. Vyšiel v rokoch 1825-1827 v Budíne zásluhou Juraja Palkoviča. Toto najväčšie Bernolákovo dielo je významné najmä svojím synonymickým a frazeologickým materiálom a ako svedok hodnotenia vtedajšej kultúrnej slovnej zásoby.

Aj keď sa bernolákovčina nestala celonárodným spisovným jazykom, zohrala v histórii slovenského národa významnú úlohu, lebo zvýraznila myšlienku svojbytnosti slovenskej národnosti, stala sa zjednocovacou základňou bernolákovcov a opieralo sa o ňu slovenské národné obrodenecké hnutie.

SkryťVypnúť reklamu

S ňou úzko súviselo založenie Slovenského učeného tovarišstva (1792), ktorého ústrednou postavou bol práve Bernolák. Bol to vlastne prvý celoslovenský kultúrny národný spolok so sídlom v Trnave, kde súčasne plnil aj funkciu vydavateľstva. Bernolákovčinou písal aj Juraj Fándly a neskoršie Ján Hollý, ktorého poéziou vrcholila Bernolákova škola.

Hnutie bernolákovcov, ktoré trvalo vyše 50 rokov, ich literárne diela, dennodenná práca medzi Slovákmi a vzdelancami vytvorili podmienky pre druhú kodifikáciu slovenského jazyka (1843 v Hlbokom Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža).

V roku 1787 Antona Bernoláka v Trnave vysvätili za kňaza a do roku 1791 pôsobil ako kaplán v obci Čeklís (dnes Bernolákovo). Do roku 1797 bol kancelárom a tajomníkom arcibiskupskej vikariátnej kancelárie v Trnave, archivárom, cenzorom kníh a prísažným notárom ústrednej cirkevnej stolice. Od roku 1797 bol farárom a zároveň dekanom novozámockého okresu, správcom hlavnej mestskej školy a učiteľom náboženstva v Nových Zámkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Podľahol srdcovej slabosti a náhle zomrel 15. januára 1813 v Nových Zámkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  3. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  4. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  5. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  6. Čo bude toto leto in?
  7. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  8. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  2. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  3. LESY SR hostili prestížne udeľovanie cien CIC
  4. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  5. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  7. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 486
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 7 738
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 056
  4. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 511
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 063
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 032
  7. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 2 791
  8. Čo bude toto leto in? 2 742
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Samuel Buček

Pod Zoborom ho čaká siedma sezóna.


TASR
Lamine Yamal

Už v mladom veku patrí k lídrom tímu.


TASR
Christian Scaroni a Lorenzo Furtunato vyhrali 16. etapu Giro d'Italia 2025

Taliansko získalo na Giro d´Italia 2025 prvé víťazstvo.


TASR
Eden Hazard

Bývalý belgický futbalista sa v nedeľu zúčastnil na charitatívnom zápase v Londýne.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu