Trenčín 14. januára (TASR) - Útulok pre bezdomovcov v Trenčíne prevzala od 7. januára Slovenská katolícka charita. Ako uviedla dlhodobo uvoľnená poslankyňa mesta Trenčín Janka Fabová, podľa svojho prevádzkového poriadku nebude prijímať osoby pod vplyvom alkoholu. Tým príde útulok o štatút nízkoprahovej nocľahárne.
"Pokiaľ to bude skutočne tak, mesto bude musieť situáciu opäť nejako vyriešiť," povedala Fabová. Charita to popiera. "Od mesta sme prevádzku nocľahárne prevzali v takej podobe, ako ju doteraz prevádzkovalo mesto," zdôraznil generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Juraj Barát. Naopak pre bezdomovcov by sa mala zvýšiť kvalita poskytovaných služieb. S novým prevádzkovateľom ale trenčianski bezdomovci spokojní nie sú. "Pred tým to bolo lepšie," tvrdia zhodne.
Charita mala pôvodne prebrať útulok pre bezdomovcov už 1. novembra 2007. "Vzhľadom na to, že nemala registráciu, nebol prevádzkový poriadok a nemali povolenie hygieny, mesto Trenčín sa rozhodlo, že aspoň zo začiatku bude útulok prevádzkovať," uviedla Fabová. Po vybavení potrebných náležitostí začalo útulok prevádzkovať mesto prostredníctvom sociálnych služieb mesta Trenčín. "Vyčlenení boli aj zamestnanci mesta z oddelenia sociálnych služieb," dodala. Dohodnuté podľa nej bolo, že od 1. decembra prevezme útulok už charita, ale nestalo sa tak. Posledná dohoda Slovenskej katolíckej charity a mesta teda znela, že mesto bude útulok prevádzkovať ešte do 6. januára. Podľa prevádzkového poriadku bol otvorený v čase medzi 18. hodinou večer a ôsmou hodinou rannou. Bezdomovcom podávalo mesto čaj a pečivo a nevyberalo žiadne poplatky. Na rok 2008 poslanci mestského zastupiteľstva vyčlenili na prevádzku útulku čiastku 600.000 korún. Slovenská katolícka charita by ho mala podľa zmluvy prevádzkovať do 1. augusta 2008.
Trenčín prevádzkoval útulok len ako nízkoprahovú nocľaháreň pre bezdomovcov. Podľa slov Fabovej by charita mala v priestoroch útulku prevádzkovať navyše aj denné azylové centrum. Taktiež by mal priestor útulku slúžiť aj pre tých bezdomovcov, ktorí sú krátko po prepustení z nemocnice a pobyt na ulici by im mohol spôsobiť zdravotné komplikácie. Prevádzkové hodiny charity sú však zatiaľ podľa navrhnutého poriadku iba od 19.00 h do 7.00 h.
"Zdá sa nám, že keď je zima, je to zavčasu vypustiť ľudí na ulicu," zdôraznila Fabová. Dodala, že v súčasnosti sa hľadá možné riešenie tejto situácie. Ďalším problémom, ktorý vznikol je ten, že charita odmieta prijať osoby pod vplyvom alkoholu. "V prevádzkovom poriadku to majú jednoznačne napísané," povedala Fabová. Tým útulok stráca charakter nízkoprahovej nocľahárne. "Pre mnohých takýchto ľudí však nie je alkohol návyková látka, ale iba spôsob ako sa zahriať," argumentuje poslankyňa. Toto tvrdenie však Barát jednoznačne odmieta. "Keď večer bezdomovci prídu, majú aj vypité. Fúkať im ale nedávame," tvrdí Barát. Doplnil, že pre charitu je dôležité vytvoriť v útulku sociálne služby, ktoré sú nevyhnutné a doteraz tam chýbali. "Zajtra by sme to mali prebrať na spoločnom rokovaní," doplnil.
K tvrdeniu Fabovej, že charita nechce prevádzkovať útulok ako nízkoprahovú nocľaháreň, sa vyjadril Barát nasledovne: "Vyjadrenia mesta berte s rezervou. Nechcem sa k tomu viac vyjadrovať, chcem s nimi mať korektné vzťahy." Poprel aj fakt, že v decembri charita neprevzala od mesta kľúče od útulku, pretože nemala prevádzkové povolenie. "Nemali sme vyjadrenie hygieny na prevádzku. Nedovolila vydávanie stravy a to aby mohli byť ubytovaní aj chorí pacienti," uviedol Barát. Podľa jeho slov by mali byť služby pre bezdomovcov aj naďalej bezplatné.
Problém v trenčianskom útulku je i s hygienou a možným výskytom kožných chorôb. "Keď nemocnica prijme bezdomovca z dôvodu kožnej choroby alebo vší na infekčné oddelenie, peniaze za pacienta jej nikto neuhradí," doplnila Fabová. Ďalej zdôraznila, že túto situáciu bude nevyhnutné v budúcnosti vyriešiť, možno aj spoluprácou nemocnice, Trenčianskeho samosprávneho kraja a mesta Trenčín.
Trenčianski bezdomovci však rozhodne spokojní s novým stavom nie sú. "Dostaneme len trochu čaju, ktorý nám tam uvaria. Umývať si tam musíme sami, toaletný papier tam nemáme. Je to hrôza. Dávajú nám aj fúkať a kontrolujú nám tašky, či nemáme so sebou alkohol. Charita nás upozornila, že už budeme aj platiť 30 korún na deň, ale budeme tam môcť zostať aj počas dňa," uviedla bezdomovkyňa Jana. Zdôraznila, že pred prevzatím útulku charitou to bolo lepšie. "Predtým sme si tam mohli aj variť, teraz je všetko zakázané. Keď aj dostaneme od ľudí polievku, nemáme si ju kde zohriať."
Doplnil ju 47-ročný bezdomovec Milan Boťanský, ktorý poukázal na to, že vždy keď ráno odchádzajú, svoje veci si musia zobrať so sebou. "Takto vláčime aj osemkilogramovú batožinu. Mám problémy s krížami a je to strašné. Stalo sa nám, že naše veci vyhodili už aj na ulicu" uviedla Jana. "V sobotu a v nedeľu tam nemáme teplú vodu a nemáme sa kde okúpať. Aj to, že musíme odísť už ráno o siedmej je veľmi skoro," povedal Milan. Bezdomovec Peter zdôraznil, že dokonca i čistiace prostriedky si musia doniesť sami. "Predtým sme mali upratovačku. Teraz je to horšie," zhodli sa bezdomovci.
Rokovanie medzi mestom Trenčín, Slovenskou katolíckou charitou a Úradom verejného zdravotníctva sa uskutoční v utorok 15. januára v dopoludňajších hodinách.