Bratislava 14. januára (TASR) - V roku 2008 sa 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline zameria najmä na rozvoj zahraničnej spolupráce, intenzívny výcvik s príslušníkmi Útvaru osobitného určenia Prezídia Policajného zboru v Bratislave, stmelenie skupín špeciálneho určenia a maximálne priblíženie výcviku reálnym podmienkam. V rozhovore pre TASR to uviedol hovorca pluku Mário Pažický.
Veľký dôraz sa bude podľa jeho slov klásť aj na tvorbu dokumentov potrebných pre riadenie pluku pri riešení nevojenských ohrození v spolupráci s Policajným zborom.
Pažický bilancoval, že v minulom roku prijali do pluku osem nových ľudí - dvoch z civilného sektoru a šesť z iných útvarov. V roku 2008 pluk opustilo desať ľudí - päť smerovalo do zálohy a päť k iným útvarom. Celkový počet príslušníkov podľa jeho vyjadrenia pluk zverejňovať nebude, a to ani tabuľkový ani reálny.
Neobsadené sú v pluku najmä funkcie s plánovanými hodnosťami desiatnik (najmä spojár elektrotechnické vzdelanie) a nadporučík (veliteľské pozície zástupca veliteľa skupiny). Tieto sa budú podľa Pažického počas roka priebežne doplňovať. Výberové konanie prebehne pravdepodobne v apríli 2008.
Čo sa týka nasadenia, "dvoch príslušníkov pluku sme mali v uplynulom roku v misii Iracká sloboda zúčastnili sa poslednej rotácie (jeden z nich - Miroslav Gardlo bol veliteľ kontingentu)", konštatoval hovorca. Vo výbere a výcviku k výrazným zmenám nedošlo. "Úlohy pre pluk zostali na nasledujúce obdobie rovnaké ako doposiaľ, avšak zintenzívni sa orientácia na nevojenské ohrozenia," doplnil.
Pripomenul, že k 15. septembru 2007 bol pluk prepodriadený spod Veliteľstva pozemných síl Ozbrojených síl SR (OS SR) do podriadenosti Štábu riadenia operácii Generálneho štábu OS SR. Pluk nadviazal aj spoluprácu s NSCC - koordinačným centrom pre riadenie špeciálnych operácii NATO, ktoré sa nachádza na Hlavnom veliteľstve spojeneckých síl v Európe (SHAPE) v Belgicku. K 1. januáru 2008 sa uskutočnila reorganizácia pluku bez zmeny počtov príslušníkov. Jej cieľom bolo skvalitniť riadiacu prácu veliteľstva pluku smerom k jednotkám a k nadriadeným stupňom a zefektívniť činnosť bojových prvkov pluku.
Pažický priblížil aj vlaňajšie cvičenia pluku. Medzirezortné cvičenie AERO sa uskutočnilo 25. 26. októbra v priestore bratislavského letiska. Námetom bolo riešenie vysokoprofilového incidentu únosu lietadla a vzatia rukojemníkov. Úlohou pluku bolo hermeticky uzavrieť vnútorný perimeter, poskytnúť ostreľovacie tímy a zabrániť vstupu akýchkoľvek neoprávnených osôb do priestoru operácie.
V dňoch 15. - 24. októbra absolvovali žilinskí výsadkári spoločne s chorvátskymi kolegami výcvik špeciálnych jednotiek. Aktivita bola zameraná na plánovací proces štábu a skupiny a nasadenie skupiny špeciálneho určenia.
V dňoch 1. - 11. októbra sa v Chorvátsku príslušníci pluku zúčastnili na výcviku výsadkárov špeciálnych jednotiek. Výcvik prebiehal na letisku Sinj a bol zameraný na používanie padákovej techniky zúčastnených krajín a rôzne spôsoby otvárania padáku. Vojaci absolvovali spolu 194 zoskokov.
V Chorvátsku sa konal 22. - 31. októbra aj výcvik potápačov špeciálnych jednotiek. Zúčastnili sa na ňom štyria príslušníci skupiny ženistov - potápačov zo žilinského pluku a jeden príslušník ženijného práporu zo Serede.
Praktický výcvik skupiny potápačov slovenskej a chorvátskej armády sa konal 23. 30. októbra v blízkosti vojenskej základne na ostrove Mali Lošinj a na okolitých malých ostrovoch. Bol zameraný na oboznámenie sa s používaním základného výstroja a zariadení, ktoré používajú potápači chorvátskej armády pre činnosť pod vodou a na mori (potápačský výstroj, motorové člny, kompresor, kajaky, podvodné navigačné dosky). Výcvik obsahoval základnú činnosť pod vodou, podvodnú navigáciu, diaľkové plávanie pod vodou, rýchle plávanie pod vodou, hĺbkové potápanie - dekompresné, plávanie bojových potápačov s ABC (plutvy, potápačská maska, šnorchel, nôž), presuny bojových potápačov na člnoch, kajakoch a vysadenie bojových potápačov z člna pri väčšej rýchlosti.
V dňoch 16. - 27. júla sa uskutočnil vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť kurz ochrany osôb v bojových zónach. Na kurze sa zúčastnilo šesť príslušníkov pluku a úspešne ho ukončilo päť. Jeden cvičiaci kurz nedokončil z dôvodu úrazu.
Žilinskí výsadkári absolvovali aj zimný výcvikový kurz vo Švajčiarsku, zimný bojový kurz v Nórsku a kurz boja z blízka v Číne. V USA boli na kurze pre špeciálne jednotky, kurze zdravotníkov pre špeciálne jednotky a tzv. Ranger kurze.
Príslušníci pluku sa vlani zúčastnili taktiež i na 12 domácich a medzinárodných súťažiach. Ako družstvo a jednotlivci získali celkovo sedemkrát zlato, trikrát striebro a päťkrát bronz, uzavrel hovorca pluku.