Bratislava 15. januára (TASR) - Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied (UI SAV) v Bratislave patrí medzi pracoviská SAV, ktoré dosiahli v uplynulom roku významné výsledky.
V ústave vybudovali laboratórium elektrónovej litografie, ktoré poskytuje technologickú bázu pre mikrotechnológie a nanotechnológie pre ústavy akadémie a univerzity i pre priemysel a medzinárodnú spoluprácu, konštatoval predseda SAV, prof. Štefan Luby. Ako ďalej spresnil, vo vybavení laboratória sú dva elektrónové litografy prevádzkované v klimatizovaných čistých priestoroch. Súčasťou komplexu sú zariadenia na fotolitografiu, depozíciu tenkých vrstiev a elektrónovú mikroskopiu. Laboratórium sa využíva na zhotovenie mikro a optoelektronických súčiastok a obvodov, senzorov, mikroelektromechanických systémov a nanometrových štruktúr.
Vedeckí pracovníci Ústavu merania SAV prispeli v spolupráci s rakúskymi partnermi k zlepšeniu funkčnosti systému na detekciu erytropoetínu (Epo) - nedovoleného podporného prostriedku u športovcov.
Ústav krajinnej ekológie SAV v Bratislave sa v rámci spolupráce vyšehradských krajín podieľal na biomonitorovaní atmosférických depozičných záťaží pomocou chemických rozborov vzoriek machu. Vzorky boli odobraté na 499 miestach vyšehradského priestoru, z toho na 86 miestach na Slovensku. Vo vzorkách stanovili 53 prvkov. Koncentrácie 8 prvkov - kadmia, chrómu, medi, železa, niklu, olova, vanádu a zinku stanovili vo všetkých krajinách, ďalšie prvky diferencovane. Na Slovensku sa určilo ďalších 38 prvkov. Výsledky majú význam pre ochranu životného prostredia.
Predseda SAV spomenul medzi úspešnými pracoviskami akadémie okrem iných aj Archeologický ústav SAV v Nitre, ktorého pracovníci realizovali výskum v Bojnej v okrese Topoľčany. Potvrdili tam existenciu dosiaľ neznámeho mocenského centra Nitrianskeho kniežatstva zo začiatku 9. storočia. Nálezy bronzových zvonov, súčastí prenosného oltára s filigránskou výzdobou a prvými dokladmi písma v našej histórii svedčia o prítomnosti kresťanskej misie západného obradu, pravdepodobne zo severného Talianska, najmenej 50 rokov pred príchodom Konštantína a Metoda, konštatoval Luby.
V roku 2007 vyšiel I. zväzok Slovníka súčasného slovenského jazyka (a - g) a do tlače sa zadal V. zväzok známej Encyklopédie Beliana, pripomenul predseda SAV.