BRATISLAVA. Predaj SPP bol absolútne najväčšie zlodejstvo, aké sa kedy udialo na Slovensku, preto o ňom Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) prijme uznesenie. Po dnešnom rokovaní Koaličnej rady to uviedol premiér Robert Fico.
VIDEO: Fico obviňuje predchádzajúcu vládu z nekalej privatizácie
Správa, ktorú si o priebehu privatizácie nechala vypracovať NR SR, podľa neho obsahuje závažné zistenia o porušeniach zákona. Príkladom podľa neho môže byť strata notárskej zápisnice z otvárania obálok. Privatizácii vyčíta aj množstvo ďalších nedostatkov, napríklad kurzovú stratu, ktorá nebola ošetrená v privatizačnej zmluve. Súčasťou uznesenia NR SR bude podľa predsedu vlády aj výzva Generálnej prokuratúre a Najvyššiemu kontrolnému úradu SR, aby v tejto veci konali.
Podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej sa Koaličná rada dohodla na postupe vo všetkých bodoch programu nadchádzajúcej schôdze parlamentu. Stanovisko SNS k obmedzeniu poslaneckej imunity je naďalej negatívne. V tom istom zmysle sa vyjadril aj predseda ĽS-HZDS. Podľa premiéra poslanci Smeru-SD návrh v parlamente predložia a v prvom čítaní sa ukáže, či má šancu uspieť.
O návrhu zákona zameraného na koordináciu čerpania eurofondov budú lídri koalície ešte rokovať, podľa Roberta Fica však existuje schodná cesta k dohode.
Ohľadom ratifikácie novej európskej zmluvy neočakávajú koaličné strany žiadne problémy a v parlamente ju podporia.
Mečiar tvrdí, že by mohol dať zverejniť zmluvy o predaji SPP
Šéf vládnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar vyhlásil, že by mohol dať zverejniť utajované zmluvy o predaji časti akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) z čias minulej vlády.
Mečiar povedal, že zmluvy by mohol zverejniť nemenovaný človek, ktorému sa podľa neho podarilo zhromaždiť kópie zmlúv o predaji 49-percentného podielu dominantného prepravcu a predajcu zemného plynu z Ruska.
"Ak si vláda (Mikuláša Dzurindu) vtedy fandila, ako to dobre rozdelila na tri tajné zmluvy na troch rôznych miestach, tak niekto všetky tie tri tajné zmluvy v tom istom čase na tých rôznych miestach dokázal zjednotiť u seba," tvrdil Mečiar.
Povedal, že osobu, ktorá údajne kópie inak utajených zmlúv má, možno požiada o ich zverejnenie. "Tie kópie sú k dispozícii a viem, u koho sú uložené, takže možno požiadam toho človeka, aby to zverejnil počas rokovania Národnej rady alebo pred rokovaním Národnej rady," poznamenal.
Po privatizácii SPP v roku 2002 získali 49 percent akcií a manažérsku kontrolu podniku zahraničné firmy Ruhrgaz a Gaz de France.
Galbavý: Som presvedčený, že privatizácia SPP bola transparentná
Poslanec za Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu Tomáš Galbavý nemá žiadne námietky voči prešetrovaniu privatizácie vrátane privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).
"Som totiž presvedčený, že prebehla transparentne, v súlade so zákonmi a v rámci pravidiel, aké sa využívajú v Európe pri takýchto veľkých privatizáciách," reagoval na dnešné vyhlásenie premiéra Roberta Fica, že predaj SPP bol absolútne najväčšie zlodejstvo, aké sa kedy udialo na Slovensku.
Ako ďalej Galbavý uviedol pre TASR, z výrokov predsedu vlády nevyplýva nič nové, opakuje podozrenia, ktoré vyslovoval už pred voľbami, prípadne fakty, ktoré už boli predmetom vyšetrovania kompetentných orgánov. "Terajšie aktivity premiéra preto vnímam ako snahu kriminalizovať opozíciu a jej lídrov a zastierania škandálov súčasnej koalície," konštatoval
Mikloš: Premiér chce rokovaním o SPP zakryť vlastné problémy
Predseda vlády Robert Fico chce témou privatizácie SPP prekryť problémy vládnej koalície, ale aj vlastné problémy. V reakcii na dnešnú kritiku premiéra to uviedol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
"Konkrétne Robert Fico už počas procesu privatizácie SPP narozprával strašne veľa klamstiev. My sme pripravení diskutovať na schôdzi Národnej rady," povedal Mikloš s dodatkom, že Ficove ťažkosti sa týkajú tak koaličných káuz typu Slovenského pozemkového fondu, ako aj jeho neochoty vysvetliť pôvod svojho majetku. "Netýka sa to len vinice, týka sa to aj bytu. Doteraz nebol schopný odpovedať na naše otázky, ktoré mu opakovane kladieme: koľko a akým spôsobom zaplatil za nehnuteľnosti, ktoré má," dodal.
Na konkrétne obvinenia premiéra ohľadom porušení zákona pri privatizácii budú podľa Mikloša poslanci SDKÚ-DS reagovať počas parlamentnej diskusie. Líder Smeru-SD však podľa Mikloša už počas privatizácie SPP preukázateľne klamal. "Čo sme dokázali a dokážeme to aj na rokovaní Národnej rady. Vtedajší opozičný poslanec Fico bol členom komisie, ktorá rozhodovala o privatizácii a mal priamo prístup k všetkým dokumentom. Odišiel z tejto komisie. Prečo to urobil?" opýtal sa Mikloš. Dodal, že Robert Fico už mal možnosť niektoré svoje tvrdenia z tohto obdobia preukázať aj na súde, čoho doteraz nebol schopný. "Ak si prizval na toto takého experta na čistotu privatizácie, ako je Vladimír Mečiar, tak to už hovorí samo za seba," uzavrel Mikloš.
SDKÚ-DS podľa Mikloša trvá na tom, že dôvody na odvolanie premiéra sú stále relevantné. "Sám predseda vlády povedal, že to, čo sa udialo v Slovenskom pozemkovom fonde, je nehorázne. Neboli vyvodené dôsledky. Pozemky stále nemá štát, pán Bríza je stále vo vedení správnej rady, ktorá riadi pozemkový fond. Ale aj ďalšie dôvody trvajú," povedal.
Autor: šif

Beata
Balogová
