Bratislava 15. januára (TASR) - Schengenský priestor priniesol polícii nové úlohy, pretože odkrytím hraníc sa podľa prognóz kriminalita zvýši v oblasti obchodovania s ľuďmi a organizovaného zločinu. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Vladimír Čečot na dnešnom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci a bývanie, ktorý odsúhlasil sériu noviel zákonov.
Priechodnosť hraníc podľa Čečota znamená aj to, že Slovensku prinesie zvýšenú kriminalitu, čiže nároky na prácu policajtov. Tomu má pomôcť vládny návrh novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície, ktorý výbor schválil.
Čečot uviedol, že návrh má zlepšiť sociálne a platové postavenie policajtov, pretože v Policajnom zbore dochádza k vysokej fluktuácii. A to tým, že sú slabé platové podmienky. "Nejde o extrémne zvyšovanie platov, ale o to, aby plat zabezpečoval alebo kryl kariérny postup policajta. Ide nám o to, aby policajt, ktorý slúži, za jednotlivé služby bol aj jednotlivo odmenený podľa nebezpečnosti a náročnosti služby," prízvukoval tajomník.
Výbor schválil aj vládny návrh novely zákona o výkone trestu odňatia slobody. Účelom návrhu je zjednodušiť postup pri ukladaní disciplinárnych trestov. Voľnejšie sa upravuje aj umožnenie telefonovania odsúdeného z výkonu trestu. Obsah rozhovoru tak nebude odpočúvaný ani zaznamenávaný. Novým inštitútom je zavedenie preukazu odsúdeného, ktorý bude slúžiť na jeho identifikáciu, reguláciu pohybu a uplatnenie niektorých jeho práv.
Výbor ďalej schválil vládny návrh novely zákona o výkone väzby. Hlavnou zmenou v navrhovanom zákone je vypustenie ukladania sankcií osobe, ktorá je vo väzbe. V dôsledku tohto sa priestupky tejto osoby budú riešiť na základe priestupkového zákona.
Výbor odsúhlasil aj vládny návrh novely zákona o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou, ako aj návrh novely o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Návrh bol predložený z viacerých dôvodov. Ide o základnú povinnosť SR transponovať do právneho poriadku smernicu o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania medzi mužmi a ženami v prístupe k tovarom a službám. Zároveň bolo povinnosťou SR vysporiadať sa s opakovanými námietkami Európskej komisie vo vzťahu k antidiskriminačnej legislatíve, ktorá je dodnes platná.
Výbor taktiež schválil návrh na vyslovenie súhlasu NR SR so zmluvou, ktorou sa mení a dopĺňa zmluva o Európskej únii a Zmluva o založení Európskeho spoločenstva.
dod vs