TASR dnes o tom informoval Tomáš Hanulík, manažér z Centra kariérneho poradenstva na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov.
Prezentovali sa deti zo Základnej školy Kubranskej v Trenčíne, ktorá vyučuje nadané deti v špeciálnych triedach v rámci projektu Erin. Podujatia sa zúčastnili žiaci od osem do trinásť rokov. "Práce predstavili v aule univerzity pred svojimi rodičmi, spolužiakmi, starými rodičmi a zástupcami z univerzity," uviedol Hanulík. Podujatie slávnostne otvoril rektor trenčianskej univerzity Juraj Wagner.
"Na univerzitnej pôde bolo predstavených 11 projektov, ktoré boli vybraté ako najlepšie v rámci triednych kôl a následne celoškolského kola," uviedla jedna z iniciátoriek celého podujatia a zároveň triedna učiteľka nadaných detí Júlia Ondrejičková. Téma projektu bola ľubovoľná. "Deti sa každoročne zameriavajú na témy, ktoré sú pre ne zaujímavé a čomu sa radi venujú," uviedla Ondrejičková.
"Publikum" si prezrelo projekty liečivých rastlín, rybárstva na Slovensku, rozmnožovania človeka, sedem divov sveta, pravidlá golfu, horniny, nerasty a minerály, najväčšie vrchy sveta, jaskyne, zázraky sveta, zázraky vedy a naj Slovenska. K prácam mali žiaci pripravené aj power-pointové prezentácie a názorné ukážky.
Hanulík ďalej uviedol, že Centrum kariérneho poradenstva na trenčianskej univerzite plánuje takéto podujatia zaviesť pravidelne počas letných mesiacov. "Letné detské univerzity však už budú pre žiakov všetkých základných škôl a nielen pre nadané deti," zdôraznil Hanulík. Deti budú mať sprístupnené laboratória a na vybranú tému budú robiť prednášky docenti a profesori.
Nultý ročník podujatia pripravila Základná škola Kubranská v Trenčíne v spolupráci s Centrom kariérneho poradenstva na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Autorkami projektu boli triedne učiteľky nadaných detí Júlia Ondrejičková a Alena Fabová.