"Pokiaľ ide o návrh zákona o pomoci poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva, ďalší postup bude ešte predmetom rokovania predsedov politických strán," povedal novinárom premiér a šéf Smeru-SD Robert Fico.
Nezhody o kontrolu nad eurofondmi vyvolali úvahy o presune kompetencií na Úrad vlády, ktorý politicky ovláda práve Ficova strana. Takýto návrh ostro odmieta SNS Jána Slotu, keďže v súčasnosti má fondy na starosti predovšetkým minister výstavby a regionálneho rozvoja a nominant národniarov Marian Janušek.
Rozdielne názory medzi koaličnými stranami pretrvávajú aj v otázke prípadného zrušenia priestupkovej imunity poslancov, ktoré presadzuje šéf parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška. Na odsúhlasenie návrhu je potrebná zmena ústavy, ktorá si vyžaduje 90 hlasov poslancov.
Obmedzenie imunity odmietajú obaja koaliční partneri Smeru. "Stanovisko nemeníme, to sme tlmočili aj našim koaličným partnerom," vyhlásila podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. "Stanovisko HZDS je nemenné," doplnil predseda tejto strany Vladimír Mečiar. Fico na otázku, či by Smer hlasoval za obmedzenie imunity s opozíciou, odpovedať odmietol.
Paška potvrdil, že napriek nesúhlasu dvoch koaličných partnerov sa bude na najbližšej schôdzi parlamentu o návrhu rokovať v prvom čítaní, aby poslanci mohli byť trestaní za priestupky. "Je to teraz na poslancoch, ako sa k tomuto návrhu vyjadria," reagoval po pracovnom obede s premiérom a prezidentom Ivanom Gašparovičom. "Keby som bol vedel, aký vývoj po tých mesiacoch mojich snáh to nadobudne, nebol by som ustúpil zo svojej predstavy o úplnom zrušení imunity," dodal.
Na tlačovej konferencii po koaličnej rade Fico okrem toho zopakoval svoju kritiku privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) predošlou vládou. Pripomenul, že parlament bude na najbližšej schôdzi rokovať o správe, ktorá podľa neho obsahuje závažné zistenia o pochybeniach pri privatizácii. "Predaj SPP, to bolo absolútne najväčšie zlodejstvo, aké sa udialo na Slovensku," tvrdil premiér.
kbp fab fil