Bratislava 15. januára (TASR) - Šéf rezortu spravodlivosti Štefan Harabin sa stretol dnes so zástupcami občanov, ktorí podali hromadnú pripomienku k návrhu novely Občianskeho súdneho poriadku.
Skupina občanov predložila pripomienku, ktorou navrhuje zníženie súdnych poplatkov v sporoch o diskrimináciu. "Stretol som sa so zástupcami hromadnej pripomienky, ktorú podali zástupcovia viacerých mimovládnych organizácií. Myslím si, že pripomienka má svoje opodstatnenie a diskusia mala význam. Pripomienka spočíva v tom, že v návrhu novely Občianskeho súdneho poriadku organizácie poukazujú na potrebu zníženia súdneho poplatku v súdnych konaniach, v ktorých sa domáhajú občania práv pri porušení zákazu diskriminácie, najmä rasy, veku, pohlavia, národnosti, farby pleti, svetonázoru a sexuálnu orientáciu," povedal minister spravodlivosti.
Ako objasnil na brífingu s novinármi, základný súdny poplatok je v súčasnosti minimálne 500 korún alebo šesť percent z nemajetkovej ujmy. Ide o prípady blízke sporom o ochranu osobnosti, a tak nie je dôvod, aby mali tieto subjekty nevýhodnejšie postavenie, ako subjekty domáhajúce sa osobnostných práv. "Zhodli sme sa na tom, že súdny poplatok v prípade nemajetkovej ujmy pôjde dole zo šesť percent na tri percentá. Ale navrhujeme pri dokazovaní zjednodušiť súčasné slabé postavenie diskriminovaného občana v súdnom procese. Pripravíme úpravu, ktorá zjednoduší procesné postavenie pri dokazovaní. A to tak, že navrhovateľovi bude postačovať poukázať na skutočnosti, z ktorých vyplýva diskriminácia a druhá strana bude musieť preukázať, že nedošlo k diskriminácii. Podobnú právnu úpravu určuje aj európska smernica," uzavrel Harabin.
Zástupcovia občianskych združení, ktorí sa dnes s ministrom zišli, stretnutie uvítali, zároveň však okrem spomínaných návrhov avizovali, že sú otvorení ďalším diskusiám. Zníženie poplatku navrhovali z dôvodu, že podľa antidiskrimanačných smerníc, majú mať občania nárok domôcť sa svojich práv súdnou cestou. Ľudia, podľa ich názoru, nemôžu však žiadať vysokú náhradu ujmy, keď nemajú na zaplatenie vysokých poplatkov. Vidia dokonca ešte priestor na zníženie poplatku na 1,5 percenta nemajetkovej ujmy.
Hromadnú pripomienku predkladalo 24 občianskych združení, medzi nimi napríklad Občan a demokracia, Nadácia Milana Šimečku, Možnosť voľby, Inštitút pre verejné otázky, prvé lesbické združenie Museion, Záujmové združenie žien ASPEKT, Partners for Democratic Changes Slovakia, Národná rada občanov so zdravotným postihnutím a jej 14 členských organizácií, Spoločnosť pre plánované rodičovstvo, Iniciatíva Inakosť a Združenie na ochranu práv spotrebiteľov v Poprade a približne 200 občanov.