"Na základe výsledkov kontroly požadujem najprísnejší trest, zároveň som pozastavil exekútorovi výkon funkcie. Moje rozhodnutie už bolo doručené," vysvetlil minister.
V súčasnosti exekútor už nemôže urobiť žiadny úkon v predmetnej kauze. Rezort spravodlivosti za účasti predstaviteľov komory exekútorov vykonal kontrolu v predmetnom exekútorskom úrade.
"Z výsledkov kontroly som doslova šokovaný. Považujem to za vrchol drzosti. Vyzývam políciu a prokuratúru, aby sa začali prípadom vážne a zodpovedne zaoberať. Veď nejde len o 700 rodín, ktoré sa ocitli v právnej neistote, ale aj o základy právneho štátu," spresnil Harabin.
Kontrola ministerstva zistila podozrenia, že exekútor nekonal nestranne a nezávisle. V čase vzniku exekučných titulov a vydania poverení na vykonanie exekúcií bol spoločníkom v jednej z oprávnených firiem. Rovnako zo spisov vyplýva, že aj ďalšie osoby vystupujúce v predmetnej veci boli spoločníkmi exekútora v danej spoločnosti.
Rezort tieto zistenia odstupuje Generálnej prokuratúre SR, lebo je tu podozrenie, že došlo k založeniu organizovanej zločineckej skupiny. Z prvej pohľadávky za približne 850 tisíc korún sa po kontroverzných právnych úkonoch mali trovy exekučného konania a odmena pre právneho zástupcu vyšplhať na viac ako 12 miliónov korún. V tejto kauze sa tak z celkovo 60 pohľadávok vo výške spolu 46 256 852 korún, ktoré mal realizovať exekútor, vďaka kontroverzným právnym úkonom navŕšila suma na viac ako pol miliardy - 573 345 008 korún. Táto suma sa následne stala predmetom exekučných konaní.