Bratislava 16. januára (TASR) - Súdny exekútor Juraj Gallo, na ktorého podal minister spravodlivosti Štefan Harabin disciplinárny návrh v kauze exekúcie žilinských bytov na sídlisku Hájik a žiada pre neho zbavenie funkcie, tvrdí, že keby predstavenstvo bytového družstva podalo návrh na konkurz, tak ako to malo spraviť, by žiadne ďalšie pohľadávky vzniknúť nemohli. Povedal to dnes v diskusnej relácii televízie TA3 Téma dňa.
"Nemôže niekto súdneho exekútora obviňovať z toho, že robil úkony, ktoré mu exekučný poriadok jednoducho prikazuje," konštatoval. Tvrdenia, že by bol spoločníkom jednej z oprávnených firiem, komentoval tak, že obchodný podiel odpredal v roku 2006. Vysvetlil, že návrh na zápis do obchodného registra bol však zo strany konateľa spoločnosti podaný neskôr.
Minister Harabin sa zhodol s prezidentom Slovenskej exekútorskej komory Jozefom Rišianom, že sú nutné zmeny v zákone o exekútoroch. Podľa Rišiana by sa malo sprísniť výberové konanie a minister spravodlivosti by mal tiež mať možnosť posúdiť, či exekútora do funkcie vymenuje alebo nie. Harabin chce situáciu riešiť v krátkom časovom horizonte.
V súčasnosti exekútor už nemôže urobiť žiadny úkon v predmetnej kauze. Rezort spravodlivosti za účasti predstaviteľov komory exekútorov vykonal kontrolu v predmetnom exekútorskom úrade. Kontrola zistila podozrenia, že exekútor nekonal nestranne a nezávisle. V čase vzniku exekučných titulov a vydania poverení na vykonanie exekúcií bol spoločníkom v jednej z oprávnených firiem. Rovnako zo spisov vyplýva, že aj ďalšie osoby vystupujúce v predmetnej veci boli spoločníkmi exekútora v danej spoločnosti.
Rezort tieto zistenia odstupuje Generálnej prokuratúre SR, lebo existuje podozrenie, že došlo k založeniu organizovanej zločineckej skupiny. Z prvej pohľadávky za približne 850.000 korún sa po kontroverzných právnych úkonoch mali trovy exekučného konania a odmena pre právneho zástupcu vyšplhať na viac ako 12 miliónov korún. V tejto kauze sa tak z celkovo 60 pohľadávok vo výške spolu 46.256.852 korún, ktoré mal realizovať exekútor, vďaka kontroverzným právnym úkonom navŕšila suma na viac ako pol miliardy - 573.345.008 korún. Táto suma sa následne stala predmetom exekučných konaní.