BRATISLAVA 17. januára (SITA) - Liga za duševné zdravie (LDZ) vyzbierala v minulom roku počas zbierky Dni nezábudiek takmer tri milióny korún. Agentúru SITA o tom informovala Oľga Valentová z ligy. Celoslovenskú zbierku Dni nezábudiek organizovala LDZ minulý rok už po štvrtýkrát. Nadviazala ňou na svoje snaženie, ktoré smeruje "k zmierňovaniu sociálneho vylúčenia ľudí s duševnými problémami," uvádza sa v tlačovej správe. Súčasťou kampane bola výstava diel autorov s duševným ochorením „Pohľady zvnútra“, diskusie s odborníkmi v regiónoch, informačná kampaň v médiách a slávnostný večer, na ktorom sa udeľovali Ceny LDZ SR za prínos pre duševné zdravie. Každý, kto finančne prispel, dostal umelý kvietok - nezábudku. LDZ realizovala zbierku spoločne so svojimi členskými organizáciami, organizáciou združujúcou regionálne organizácie pacientov a príbuzných Otvorme dvere, otvorme srdcia, s pacientskymi a príbuzenskými organizáciami, Úniou materských centier a s vybranými strednými školami. LDZ chce z peňazí podobne ako minulý rok podporiť projekty, ktoré pomôžu ľuďom s duševnými ochoreniami začleniť sa do spoločnosti a podporu komunitnej starostlivosti - chránených dielní, chránenej práce a chráneného bývania, na podporu vzdelávania a motivujúceho trávenia voľného času.
LDZ podporí 900 tisíc korunami aj projekty organizácií a jednotlivcov, a to prostredníctvom Grantovej schémy Nezábudka, uviedla Valentová. Podrobnosti a tlačivá možno nájsť na webovej stránke LDZ www.dusevnezdravie.sk. Projekty treba prihlásiť najneskôr do 15. februára.
Psychiatrické poruchy sú na Slovensku treťou najčastejšou príčinou invalidizácie a sú príčinou 40 % chronických ochorení a vytvárajú najväčší počet ľudí žijúcich v invalidite. Je predpoklad, že sa situácia bude zhoršovať v súvislosti so „starnúcou Európu“.
Na Slovensku existuje priepastný rozdiel medzi potrebou liečby a jej skutočným poskytnutím. Stále chýbajú programy podpory a prevencie duševného zdravia. Z týchto závažných dôvodov sa LDZ už sedem rokov angažuje v aktivitách podporujúcich duševné zdravie (diskusie s občanmi, informačné materiály) a v aktivitách podporujúcich zefektívnenie liečby a znovuzapojenie pacientov do života.