Malé Teriakovce/Hrachovo 17. januára (TASR) Ojedinelý projekt výroby tzv. kyjatických hračiek, ktorý sa už takmer tri roky snaží rozbehnúť Občianske združenie Ozveny z Hrachova v okrese Rimavská Sobota, nedostal podporu z Fondu sociálneho rozvoja (FSR).
"Podporených bolo len 64 väčších projektov zamestnanosti, náš sa dostal len do zásobníka, v ktorom je ale ďalších približne 260 projektov," povedala TASR šéfka združenia Helena Kubaliaková. Tento rok bol FSR doslova zavalený projektmi. "Bolo nám povedané, že ich došlo celkom 780," dodala.
Kjubaliaková, ako aj projektanti, budúci výrobcovia i priaznivci pôvodnej kultúry na Gemeri sú sklamaní. "Už vyše roka máme pripravenú prevádzku na výrobu hračiek v Malých Teriakovciach. Nové stroje v dielni i celá obnovená prevádzka, zriadená v bývalom kultúrnom dome, už ale začali zapadať prachom," uviedla.
Na zriadenie prevádzky a zakúpenie strojov získali predvlani asi jeden milión Sk z eurofondov, prispela aj tamojšia samospráva.
"Musíme sa pozviechať a skúšať získať peniaze niekde inde," hovorí sklamaná zástupkyňa združenia. Aj napriek momentálnemu neúspechu verí, že sa to tento rok predsa len podarí.
Združenie žiadalo od FSR tri milióny Sk, vrátane marketingu. Na úspešný nábeh výroby a financovanie lektora potrebujú aspoň dva milióny korún. Lektorom, jedným z iniciátorov projektu a dnes aj jediným výrobcom týchto hračiek, je majster Rudolf Stehlík. Žezlo výrobcu prebral po Jozefovi Beňovi, ktorý tieto hračky produkoval v Kyjaticiach ešte koncom uplynulého storočia. Beňo však zomrel v roku 1996.
Kyjatické hračky, ako sú drevené kolísky, koníky či fúriky, vyrábali majstri z neďalekých Kyjatíc už pred 150 rokmi. Boli to jednoduché hračky, prevažne z bukového, na hnedo zamaľovaného dreva, s jemne vyrezávanými ornamentmi. Boli vysoké jeden meter, aby si ich deti mohli aj vyskúšať.
Ich výrobu sústredili pod jednu strechu po prvej svetovej vojne, keď zaznamenala najväčší rozmach. Po druhej svetovej vojne vyrábalo kyjatické hračky na Gemeri už len niekoľko starých majstrov.
Redakcia sme.sk z pôvodnej správy TASR vymazala vety "Združenie už v spolupráci s úradom práce vybralo desiatich zamestnancov, ktorí majú pôvodné hračky vyrábať. Všetci už pred časom prešli vstupným školením," pretože podľa Miroslavy Kubaliakovej z Občianskeho združenia Ozveny neboli pravdivé.