NITRA 17. januára (SITA) – Prímestská doprava v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) k 1. januáru zdražela v priemere o dve koruny 80 halierov. Kraj jej ceny zdvihol prvýkrát od roku 2004, kedy ich ešte stanovilo ministerstvo financií. „Zásadne stúpli nákladové vstupy autobusovej dopravy - energie, pohonné hmoty, inflácia, čo malo za následok prehlbovanie straty dopravcu,“ zdôvodnil hovorca Úradu NSK Peter Privalinec. Cestovné sa zvyšuje len v tarifnej vzdialenosti do 40 kilometrov, od 41 do 100 kilometrov zostávajú ceny nezmenené.
Napríklad v najnižšom tarifnom pásme do štyroch kilometrov sa cena lístka pri jednosmernom základnom cestovnom zvýšila z deviatich korún na 12. Pri použití čipovej karty však dospelí cestujúci zaplatia len desať korún. V tarifnom pásme od päť do sedem kilometrov sa doteraz platilo desať korún, po novom to bude 13 korún. Na čipovú kartu vyjde cestovné na 11 korún, po zľave sedem korún.
„Chceme motivovať ľudí na bezhotovostnú platbu čipovou kartou, pretože si myslíme, že bude pre občanov a dopravcu vzájomne výhodná aj vzhľadom na predpokladané prijatie eura v roku 2009,“ uviedol pre agentúru SITA Privalinec. Zdôraznil, že pri použití čipovej karty sa cestovné v tarifnej vzdialenosti do 40 kilometrov zvýši len o korunu. „Dokonca v tarifnom pásme 36 až 40 kilometrov sa pri použití karty jeho cena zníži o korunu,“ dodal.