KOŠICE 17. januára (SITA) – Stav jedenásťročného chlapca z Kluknavy, ktorý sa pokúsil spáchať samovraždu a je hospitalizovaný v košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) na jednotke intenzívnej starostlivosti, je veľmi vážny. K prognóze sa lekári zatiaľ nechcú vyjadriť. Uviedla to dnes hovorkyňa DFN Veronika Krausová. Jedenásťročného Kluknavčana priviezli do DFN v utorok po tom, čo sa pokúsil obesiť. „Je v resuscitačnej starostlivosti, v umelom spánku, jeho stav je veľmi vážny, k prognóze sa zatiaľ nedá vyjadriť,“ uviedla Krausová.
V utorok do DFN previezli z rožňavskej nemocnice aj 14-ročného chlapca, pretože potreboval resuscitačnú intenzívnu starostlivosť. Ako informovala Krausová, chlapec utrpel rôzne viacnásobné zranenia po páde z výšky 6. poschodia do výťahovej šachty. „Jeho stav je stabilizovaný, ale vážny,“ uviedla Krausová.
Ako pre agentúru SITA uviedla psychologička Dana Lovašová, ktorá pracuje aj na detskej linke dôvery, v oboch prípadoch išlo o závažný krok u týchto chlapcov. „Spôsob, akým chceli spáchať samovraždu nasvedčuje, že to nebol len demonštratívny pokus – akýsi výkrik o pomoc, ale že chceli skutočne zomrieť,“ povedala Lovašová. Podľa jej vyjadrenia 14-ročný Rožňavčan chcel spáchať samovraždu z nešťastnej lásky, Kluknavčan sa chcel obesiť pre súrodenecký konflikt.
Deti častejšie siahnu po liekoch, obesenie je výnimkou
"Deti najčastejšie siahnu po liekoch s cieľom upozorniť na seba či vystrašiť okolie, ale nie vždy s úmyslom zomrieť. Spôsob, aký si zvolili títo dvaja chlapci je veľmi drastický. Svedčí o tom, že naozaj chceli zomrieť. S najväčšou pravdepodobnosťou nešlo len o demonštračné konanie, aby upozornili na svoju situáciu," informovala TASR Lovašová.
"Je to apel na dospelých, aby aj týmto problémom, ktoré často zmetú zo stola, venovali pozornosť. Aj keď sa to dospelým nezdá, pre dieťa ide o veľmi vážne problémy, s ktorými si často nevie poradiť," reagovala psychologička.
Chlapci budú podľa nej potrebovať odbornú starostlivosť a pomoc psychológa. "Ihneď ako budú schopní nejakého kontaktu so psychológom, určite budú potrebovať nielen psychologické vyšetrenie, ale aj poradenstvo či dlhodobejšiu psychoterapiu," dodala Lovašová, ktorá sa počas svojej takmer 30-ročnej praxe nestretla s prípadom obesenia u detí.
Autor: mv

Beata
Balogová
