Bratislava 17. januára (TASR) Rok 2008 vyhlási parlament za rok prvej Slovenskej národnej rady (SNR), ktorej 160. výročie vzniku si pripomína SR práve v tomto roku. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška to povedal dnes po rokovaní poslaneckého grémia s tým, že uznesenie k výročiu vzniku prvej SNR bude prvým bodom 18. schôdze parlamentu, ktorá sa začne 29. januára.
Ako druhý bod rokovania NR SR figuruje Lisabonská zmluva, ktorú predstavitelia Európskej únie podpísali 13. decembra 2007 v Portugalsku. Poslanci by mali vysloviť súhlas s jej ratifikáciou. Na vyslovenie súhlasu treba trojpätinovú väčšinu, teda minimálne 90 poslaneckých hlasov. Zmluvu bude musieť ešte podpísať prezident SR. Lisabonskou zmluvou sa mení a dopĺňa Zmluva o Európskej únii a Zmluva o založení Európskeho spoločenstva.
Tretím bodom 18. schôdze NR SR bude správa o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu, ktorú na požiadanie parlamentu predložila do pléna vláda SR.
Minulú stredu tento materiál prerokovala vláda, podľa nej by privatizáciu SPP mala preveriť Generálna prokuratúra SR. Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ) vláda odporučila preveriť hospodárenie s finančnými prostriedkami štátu a Fondu národného majetku. Výber privatizačného poradcu pri privatizácii SPP bol podľa premiéra Roberta Fica v rozpore so zákonom.
Podľa jeho slov súčasný kabinet zistil uhradenie nepreukázaných výdavkov vo výške viac ako 227 miliónov Sk. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka uviedol, že na zasadnutí kabinetu sa v súvislosti s predajom SPP nedozvedel nič nové. Obsah správy minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý materiál vypracoval, nezverejnil, keďže sú v nej informácie, ktoré majú charakter obchodného tajomstva.
Naopak, NR SR správu zverejnila. Rokovanie o nej bude verejné, keďže zasadnutia Národnej rady sú verejné, konštatoval Paška. Podľa neho by parlament išiel sám proti sebe, keby nezverejňoval správu, o ktorú sám požiadal. Pripomenul, že podľa zákona sú niektoré materiály, napríklad správy informačných služieb tajné, správa o privatizácii SPP ale takou nie je a o jej nezverejnenie nikto nepožiadal.
Program nadchádzajúcej schôdze má 60 bodov, jedným z nich bude aj ústavná novela o zrušení priestupkovej imunity poslancov. Paška rozhodnutie necháva na poslaneckom zbore.
Opoziční predstavitelia na grémiu Pašku neinformovali o svojej avizovanej iniciatíve k návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi. Predseda NR SR ho pokladá za zbytočný, keď príde požiadavka na zvolanie mimoriadnej schôdze, rozhodne o jej konaní, ako uzná za vhodné. Očakáva však možné politikárčenie, lebo opozícia dnes mohla podľa neho túto tému nadhodiť a dopredu si vyjasniť možné termíny tak, aby sa zabezpečil hladký chod rokovania výborov i schôdze.