AKTUALIZOVANÉ 12.47

Penta: Fico arbitráž škandalizuje

Vláda odmieta platiť odškodné za obmedzenia použitia zisku akcionárom Dôvery. Na arbitráž sa chystá aj akcionár poisťovne Apollo.

Predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil stanovisko k vyhrážkam súkromných zdravotných poisťovní.(Zdroj: SITA)

Vláda nezaplatí 15 miliárd korún ako odškodné za obmedzenia pri použití zisku akcionárom zdravotnej poisťovne Dôvera, za ktorou stojí finančná skupina Penta. Novinárom to dnes povedal premiér Robert Fico. Zároveň odmietol aj ďalšie rokovania so zástupcami spoločnosti, ktorá pohrozila súdnym sporom, ako aj prípadnú mimosúdnu dohodu.

"Toto považujem za nebetyčnú drzosť, čo si finančná skupina Penta dovolila," vyhlásil premiér. Fico aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič spochybnili výšku vyčíslenej škody, ktorú im mala vláda spôsobiť, keď vlani obmedzila možnosti použiť zisk zdravotným poisťovniam. "Toto je obyčajné výpalníctvo vo vzťahu k Slovenskej republike. A my sa nenecháme ani vypaľovať, ani vydierať," dodal Fico.

Video: Fico odkázal Pente: nenecháme sa vypaľovať

VIDEO: Silvia Pňačková

Akcionár Dôvery, holandská spoločnosť Health Insurance Companies of Eastern Europe, doručil vo štvrtok ministerstvám zdravotníctva, financií a zahraničných vecí predarbitrážnu výzvu, ktorá je prvým krokom k začatiu súdneho sporu. Odvoláva sa v nej na dohodu o podpore a vzájomnej ochrane investícií, ktorú v roku 1991 uzavrelo bývalé Československo a Holandsko. Po zániku federácie Slovensko zmluvu prevzalo.

Podľa ústavného právnika Radoslava Procházku bude pre akcionára poisťovne asi najzložitejšie dokázať výšku škody a to, že ju spôsobil štát. "Komplikovanejší prvok ako preukázanie príčinnej súvislosti je preukázanie rozsahu škody," uviedol pre internetový portál Aktuálne.sk.

Premiér výšku uvádzaných škôd spochybnil. "To sú peniaze, ktoré si chceli odkrojiť z verejného zdravotného poistenia. Strelili to len tak z brucha a čakajú, že sa roztrasieme," vyhlásil Fico. Podľa Danka je to však odborný odhad budúcich výnosov, o ktoré poisťovňa príde po zmene legislatívy. "Považujeme túto sumu za reálnu a verím, že ju pred súdom dokážeme obhájiť," dodal Danko.

Penta: Fico sa rozhodol arbitráž škandalizovať

Predarbitrážna výzva je podľa private equity skupiny Penta poslednou možnosťou, ako vyriešiť spor medzi SR a zahraničnými akcionármi zdravotných poisťovní mimosúdnou cestou.

VIDEO: Premiér podľa Penty nechápe ako funguje verejné zdravotné poistenie

VIDEO: Silvia Pňačková

"Napriek tomu sa predseda vlády rozhodol celú záležitosť škandalizovať a nevyjadril sa k nej vecne, pričom minister zdravotníctva mlčí," uviedol hovorca skupiny Penta Martin Danko v reakcii na piatkové vyjadrenia premiéra Roberta Fica. Premiér sa svojimi piatkovými vyjadreniami podľa Danka otvorene prihlásil k zodpovednosti za dôsledky, ktoré vzniknú z jeho konania.

Novelu zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej môžu zdravotné poisťovne od tohto roka prípadný zisk použiť výlučne na preplácanie nákladov na liečbu, schválil parlament vlani na jeseň. Poslanci obmedzili s platnosťou od tohto roka aj objem financií, ktoré môžu poisťovne využiť na svoju správu zo štyroch na 3,5 percenta. Podľa poisťovní je to však neprimeraný zásah do rozhodovania pri využívaní ich zdrojov. "Ak sa im nepáči, nech odídu z tohto systému," poznamenal Fico.

Na arbitráž sa pripravuje aj Apollo

Na arbitráž so Slovenskou republikou sa pripravuje aj akcionár Apollo zdravotnej poisťovne. Ako oznámil výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR Eduard Kováč, firma E.I.C., a.s., dcérska spoločnosť rakúskej Eurambank ako majoritný akcionár Apollo sa na základe právnej analýzy, ktorá potvrdila porušenie investorských práv, rozhodla súdnou cestou hájiť svoje záujmy.

Opiera sa pritom o dohodu o podpore a ochrane investícií medzi SR a Rakúskom. V súčasnosti si E.I.C. vyberá právnu kanceláriu, ktorá ju bude zastupovať. Finančné podmienky zatiaľ spoločnosť nechcela konkretizovať, nakoľko to považuje za predčasné.

O ďalšom postupe sa vo štvrtok a v piatok rozhoduje aj akcionár Union ZP, holandská poisťovacia skupina Eureko B.V. Postup akcionára Európskej ZP zatiaľ poisťovňa nekonkretizovala.

Poisťovne žiadne investície nepriniesli, tvrdí Valentovič

Minister zdravotníctva SR Ivan Valentovič si nemyslí, že príchod súkromných zdravotných poisťovní na slovenský trh sa dá považovať za investíciu. Odmietol tak argumentáciu holandskej spoločnosti HICEE, ktorá žiada od slovenskej vlády 15 miliárd korún ako odškodnenie za to, že parlament schválil zákon zakazujúci voľné nakladanie so ziskom z verejného zdravotného poistenia.

Holandská spoločnosť HICEE, ktorá je akcionárom zdravotnej poisťovne Dôvera, sa v predarbitrážnej výzve odvoláva na zmluvu medzi Českou a Slovenskou federatívnou republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a ochrane investícií. "Ja som vždy mal predstavu, že investor, ktorý príde, prinesie nejaké know-how alebo nejaké zlepšenie, alebo zamestná ľudí, alebo proste nejaký prínos pre republiku z toho investovania je. V tejto chvíli skutočne nevidím žiaden prínos investície, o ktorej ani neviem," zhrnul svoj pohľad na problematiku šéf rezortu zdravotníctva.

Ako dodal, prípadnej arbitráže sa neobáva a nemyslí si, že Slovensko bude musieť skupine Penta, ktorej súčasťou je HICEE, zaplatiť odškodné. Rovnako ako predseda vlády SR Robert Fico, aj Valentovič odmieta s Pentou o celej záležitosti diskutovať.

Novela zákona o zdravotných poisťovniach

5. júna 2007
Ministerstvo zdravotníctva predložilo do skráteného, sedemdňového pripomienkového konania návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Stanovilo v ňom, že zdravotné poisťovne budú musieť kladný hospodársky výsledok použiť na úhradu zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov.

15. júna 2007
Ministerstvo zdravotníctva predĺžilo pripomienkové konanie k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach.

6. júla 2007
Ministerstvo zdravotníctva neakceptovalo väčšinu zásadných pripomienok štátnych orgánov, poisťovní a profesijných organizácií k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach.

10. júla 2007
Legislatívna rada vlády na svojom zasadnutí bez pripomienok vyjadrila súhlas k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach.

Zdravotné poisťovne vyhlásili, že sú pripravené žalovať SR kvôli ochrane investícií. Ako uviedol prezident Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR Igor Dorčák, ak by súkromné zdravotné poisťovne vláda vytlačila zo systému verejného zdravotného poistenia, ich škody by sa pohybovali vo výške zhruba 30 mld. Sk.

8. augusta 2007
Vládny kabinet schválil návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach.

10. septembra 2007
Koaličné strany sa dohodli na podpore vládneho návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach v parlamente.

13. septembra 2007
Poslanci Národnej rady SR posunuli vládny návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach do druhého čítania.

10. októbra 2007
Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR navrhlo, aby zisk museli použiť na úhradu zdravotnej starostlivosti nielen poisťovne, ale aj lekárne, distribútori a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Združenie tak chcelo poukázať na absurditu vládneho návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach.

25. októbra 2007
Národná rada SR schválila vládny návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Parlamentu sa to podarilo napriek tomu, že opoziční poslanci tesne pred záverečným hlasovaním opustili rokovaciu sálu.

28. októbra 2007
Akcionári zdravotných poisťovní začali pre novelu pripravovať kroky voči SR. Podľa ZZP, akcionári využijú všetky kroky a budú sa domáhať súdnej ochrany svojich práv.

18. novembra 2007
Schválenú novelu zákona o zdravotných poisťovniach označilo ZZP za právny paškvil. "Okrem toho, že novela poškodzuje slovenské zdravotníctvo a v dôsledku očakávaných medzinárodných súdnych sporov môže pripraviť slovenských daňových poplatníkov o miliardy korún, jej samotné znenie je paškvilom, ktorý vnáša chaos do verejného zdravotného poistenia," povedal výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč.

19. novembra 2007
Prezident SR podpísal novelu zákona o zdravotných poisťovniach

23. novembra 2007
Skupina Penta sa rozhodla podať podnet generálnej prokuratúre (GP) pre podozrenie z neústavnosti novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ako informoval partner skupiny Penta Jaroslav Haščák, ak prokurátor rozhodne o ich podnete kladne, podá podnet na Ústavný súd SR. "Mali sme pripravené nové projekty, ale načo by sme ich robili, keď na tom nemôžem zarobiť peniaze," skonštatoval. Haščák zároveň potvrdil, že Penta, ktorá má podiely v zdravotných poisťovniach Dôvera a Apollo, sa pripravuje na medzinárodnú arbitráž.

26. novembra 2007
Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) vyhlásilo, že sa súdnych sporov a arbitráží so zdravotnými poisťovňami v žiadnom prípade neobáva. Ako MZ uviedlo vo svojom vyhlásení, novelou zákona o zdravotných poisťovniach napĺňa programové vyhlásenie vlády a chráni záujmy všetkých občanov Slovenska a nie úzkej skupiny podnikateľských subjektov, ktoré stoja za súkromnými zdravotnými poisťovňami.

29. novembra 2007
Poslanci Národnej rady SR prostredníctvom novely zákona o zdravotnom poistení opäť novelizovali zákon o zdravotných poisťovniach, ktorý schválili len v októbri. Ako informoval výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) Eduard Kováč, parlament napravil pôvodne schválenú retroaktivitu obmedzenia použitia zisku. Poisťovne tak budú musieť na úhradu zdravotnej starostlivosti použiť svoj zisk až v roku 2009, kým v pôvodne schválenom návrhu to už malo byť v roku 2008 zo zisku vytvoreného v roku 2007.

1. januára 2008
Novela zákona o zdravotných poisťovniach nadobudla účinnosť.

17. januára 2008
Holandský akcionár zdravotnej poisťovne Dôvera zaslal štátnym orgánom SR predarbitrážnu výzvu. Spoločnosť Health Insurance Companies of Eastern Europe (HICEE) vyzvala SR na mimosúdne vyrovnanie škody vo výške 15 mld. Sk.

18. januára 2008
Predseda vlády Robert Fico označil predarbitrážnu výzvu HICEE za nebotyčnú drzosť a obyčajné výpalníctvo. "Nenecháme sa vydierať," vyhlásil Fico. Predarbitrážna výzva podľa premiéra nie je vážnym dokumentom. Ako premiér dodal, výzva takisto neobsahuje žiadne reálne vyčíslenie škôd, ktoré teoreticky mohli vzniknúť. Navyše podľa premiéra v skutočnosti nejde o zahraničného akcionára, keďže spoločnosť HICEE sama v dokumente uvádza, že je súčasťou skupiny Penta.

Predarbitrážna výzva je podľa private equity skupiny Penta poslednou možnosťou, ako vyriešiť spor medzi SR a zahraničnými akcionármi zdravotných poisťovní mimosúdnou cestou. "Napriek tomu sa predseda vlády rozhodol celú záležitosť škandalizovať a nevyjadril sa k nej vecne, pričom minister zdravotníctva mlčí," uviedol hovorca skupiny Penta Martin Danko. Premiér sa svojimi vyjadreniami podľa Danka otvorene prihlásil k zodpovednosti za dôsledky, ktoré vzniknú z jeho konania.

Na arbitráž so Slovenskou republikou sa pripravuje aj akcionár Apollo zdravotnej poisťovne. Firma E.I.C., a.s., dcérska spoločnosť rakúskej Eurambank ako majoritný akcionár Apollo sa na základe právnej analýzy, ktorá potvrdila porušenie investorských práv, rozhodla súdnou cestou hájiť svoje záujmy. Opiera sa pritom o dohodu o podpore a ochrane investícií medzi SR a Rakúskom. Finančné podmienky zatiaľ spoločnosť nechcela konkretizovať, nakoľko to považuje za predčasné.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 083
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 794
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 371
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 390
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 656
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 612
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 465
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 728
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 675
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 2 806

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

KOMENTÁRE

V krajine, kde vás pre farbu pleti neobslúžia

Pre SaS je spoločenské vylúčenie vždy výsledkom nedostatku snahy.

Neprehliadnite tiež

Kandidáti na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie sa môžu prihlásiť do konca júla

Verejné vypočutie by podľa predpokladov malo byť 30. augusta.

Macron sa zaujímal o môj názor na Rusko, hovorí Fico

V krátkom čase by Francúzsko malo oznámiť dátum návštevy prezidenta na Slovensku.

Od septembra by sa mali zvýšiť platy aj pedagógom v škôlkach či kluboch

Odborári s ministrom hovorili aj o memorande, ktoré zahŕňa navýšenie platov učiteľov od januára 2018, 2019 a 2020.

Obžaloba na Filipa Rybaniča je už na petržalskom okresnom súde

SaS považuje obžalobu za dôkaz toho, že za súčasnej vlády sa prenasledujú tí, ktorí odhaľujú korupciu.