"Jedna vec je na papier napísať termín, druhá vec je nájsť peniaze a kapacity na naplnenie tohto termínu," povedal dnes Fico.
Krajiny plánujú okrem dobudovania diaľnice zo Žiliny do Poľska aj výstavbu mosta cez rieku Poprad a dokončenie rýchlostnej cesty R4, ktorá by mala smerovať z Maďarska do Poľska cez východné Slovensko.
"Všetky tieto projekty veľmi závisia od finančných možností každej krajiny, preto nechceme stavať vzdušné zámky, nechceme si stavať termíny, ktoré nie sú reálne," poznamenal Fico. Premiér dodal, že ministri dopravy oboch krajín boli požiadaní, aby predložili realistické projekty na výstavbu ciest.
Slovenský minister dopravy Vážny ešte vlani na jar potvrdil, že Slovensko dodrží dohodu s Poľskom, podľa ktorej by mala byť hotová štvorprúdovka z Čadce po hranicu do roku 2011. Prepojenie by malo byť podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia dokončené do roku 2014. Vážny vtedy okrem toho vyhlásil, že dohodu o spoločnom budovaní diaľničných úsekov sa zaviazala dodržať aj poľská strana.
Ficova vláda si dala za cieľ presadiť dobudovanie diaľnice medzi Bratislavou a Košicami, a to s výnimkou niektorých úsekov už do roku 2010. Časť ciest by sa mala vybudovať za peniaze súkromných investorov, ktoré by im štát v ďalších rokoch splácal.
Fico a Tusk sa dnes tiež rozprávali o zámere Spojených štátov vybudovať v Poľsku a Česku systém protiraketovej obrany, ktorý by mal chrániť Spojené štáty napríklad pred prípadným raketovým útokom z Iránu. Fico potvrdil, že nezmenil svoj odmietavý postoj voči budovaniu raketovej základne v Poľsku a radaru v Česku. "Môj postoj je všeobecne známy, nepovažujem za potrebné ho znovu opakovať," poznamenal. Umiestnenie protiraketového štítu v susedných krajinách v minulosti naopak obhajoval šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš.
Tusk sa dnes k plánovanému umiestneniu rakiet bližšie nevyjadril, povedal len, že Ficovi v rámci budovania vzájomnej dôvery poskytol o zámeroch informácie. "Každý štát bude prijímať rozhodnutie z hľadiska svojich názorov a názorov svojich občanov a robí to samostatne," povedal poľský premiér.
Poľsko po nástupe Tuskovej vlády, ktorá vlani nahradila konzervatívny kabinet Jaroslawa Kaczyńského, pritvrdilo podmienky na vyjednávanie s USA. Tusk dal napríklad najavo, že súhlas s americkými raketami bude závisieť od americkej podpory poľskej armády.