BRATISLAVA 18. januára (SITA) - Slovenské firmy čoraz častejšie separujú odpad aj nad rámec zákona a podporujú v tom svojich zamestnancov na pracoviskách, uvádza sa v tlačovej správe Nadácie Pontis.
Výrazným potvrdením tohto faktu je záujem firiem zapojiť sa do projektu, ktorý zamestnancov firiem motivuje k zberu batérií a následnej recyklácii tohto toxického odpadu. Od januára sa tak rozhodlo postupovať desať firiem, ktoré sú v skupine Engage, alebo sú členmi združenia Business Leaders Forum, pokračuje Pontis.
Firmy sa postupne učia, že chrániť životné prostredie môžu rôznymi spôsobmi aj nad rámec zákona. Jedným z nich je prehĺbiť vzťah vlastných zamestnancov k ekologickému mysleniu a povedomiu. Okrem separácie odpadu firmy motivujú svojich zamestnancov aj k tomu, aby šetrili papierom a tlačili obojstranne.
Motivačné plagáty nad kopírkami má napríklad firma KPMG Slovensko či Orange Slovensko, a.s. V spoločnosti Skanska zamestnanci prechádzajú školením zameraným na environmentálnu problematiku. Firma tak preškolila v Českej aj Slovenskej republike 4 067 zamestnancov. "V našej spoločnosti sme nezostali iba pri jednorazovom vzdelávaní. Environmentálna uvedomelosť sa stáva dennou súčasťou života našich zamestnancov - či už pri separovaní odpadu, používaní šetriacich žiaroviek či netlačení e-mailov," dopĺňa špecialistka vonkajších vzťahov skupiny Skanska v SR Magdaléna Dobišová.
Samozrejmosťou sa stáva aj nabádanie zamestnancov, aby uprednostňovali videokonferencie pred cestovaním. "Nielenže to šetrí náklady, ale priamo zabraňuje zbytočnému spaľovaniu škodlivín produkovaných leteckou a cestou dopravou," vysvetľuje Barbora Šuleková, špecialistka Slovak Telekom, a.s. Firmy potvrdzujú, že ak zamestnancom ukážu svoj úprimný záujem a aktivitu v oblasti ochrany životného prostredia, zamestnanci sa radi aktívne zapoja, uvádza sa v správe Pontis.